Konflikt sąsiedzki. Uciążliwy sąsiad.

Pytanie z dnia 06 czerwca

Pomoc w postępowaniu w przypadku uciążliwego sąsiada. Chodzi o zebranie argumentów przed ewentualnym powództwem. Sąsiad rozpoczął budowę, własnym sumptem, do wieczora hałasuje, włącza agraget, nie chce rozmawiać, obraża. Naslal na nas Policję, która przyjechala w niedzielę

Dzień dobry, Jest to zdecydowanie niewłaściwe postępowanie ze strony sąsiada, które można rozpatrywać z punktu widzenia prawa cywilnego, prawa administracyjnego oraz prawa wykroczeń. Hałas przenikający z posesji do posesji sąsiadów stanowi immisje i w związku z tym można wykorzystać tzw. roszczenie negatoryjne - o zaprzestanie naruszeń prawa własności do zwalczenia tego typu zjawiska (konieczne napisanie pisma do sąsiada - wezwania do zaprzestania naruszeń), jeśli chodzi o prawo administracyjne to jest możliwe zgłoszenie sprawy do WIOŚ, który zajmuje się przekroczeniami norm hałasu w środowisku i ma uprawnienia kontrolne. Po trzecie można sprawę zgłosić jako wykroczenie np. Policji - Kodeks wykroczeń stanowi w art. 51, że § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 czerwca 2021 13:35 Zmodyfikowano dnia: 7 czerwca 2021 13:35 Obejrzało: 14 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.