Pytanie z dnia 31 stycznia 2023

Jestem właścicielką spółdzielczego mieszkania własnościowego (niewyodrębnionego). Chciałabym aby mieszkanie po mnie otrzymało tylko jedno z mojej dwójki dzieci. Dziecko, które niejako chcę pominąć nie przewiniło wobec mnie, natomiast już zostało obdarowane mieszkaniem przez moją bezdzietną siostrę - chciałabym tak załatwić tą sprawę aby każde dziecko dostało po mieszkaniu oraz żeby koszta były jak najmniejsze.

Dzień dobry. W celu rozporządzenia majątkiem na okoliczność swojej śmierci - należy sporządzić testament. Jeżeli natomiast Pani dziecko zachowywało się wobec Pani w sposób poprawny - to trudno będzie uniemożliwić mu dochodzenia zachowku od drugiego dziecka. Nie można bowiem zawrzeć w testamencie zapisu o wydziedziczeniu. Fakt, że dziecko otrzymało darowiznę od Pani siostry nie wpływa w żaden sposób na to uprawnienie. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zawarcie z drugim dzieckiem odpłatnej umowy przeniesienia własności mieszkania, czyli np. umowy dożywocia. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 31 stycznia 2023 15:18 Zmodyfikowano dnia: 31 stycznia 2023 15:18 Obejrzało: 113 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Spadek po Pani nie obejmuje mieszkania Pani siostry. Wobec tego sprawa spadkowa będzie dotyczyła Pani dwójki dzieci i majątku, który Pani po sobie zostawi. Jeśli nie ma podstaw do wydziedziczenia jednego z dzieci, wówczas warto pozostawić przynajmniej testament powołujący do spadku jedno z dzieci. Wówczas drugie dziecko będzie miało jedynie roszczenie o zachowek (1/2 tego, by dostało gdyby było powołane do dziedziczenia) wartości mieszkania. Z kolei jeśli w spadku po Pani są jeszcze inne składniki majątku (inne nieruchomości, wartościowe ruchomości, środki pieniężne) może Pani zrobić w testamencie zapis windykacyjny odnośnie tego jednego mieszkania - warto udać się do najbliższego notariusza, z którym Pani to omówi.

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 lutego 2023 18:39 Zmodyfikowano dnia: 4 lutego 2023 18:39 Obejrzało: 98 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.