Jak wylicza się zachowek.

Pytanie z dnia 28 stycznia 2020

Witam,

Proszę o pomoc przy wyliczeniu własciwej wielkości zachowka w formie % od wartości mieszkania. Sytuacja jest następująca:

Mój dziadek i babcia mieli dwójkę dorosłych dzieci (mój tata i ciocia) a ich majątek to głównie równy udział w mieszkaniu. Dziadek zmarł pierwszy bez testamentu. Babcia w testamencie zapisała wszystko jednemu z dwójki dzieci.

Jaki udział w wartości mieszkania jest właściwy do zapłacenia dziecku, któremu nie zostało nic zapisane przez Babcie? Jaki udział w mieszkaniu mają poszczególne dzieci (czyli Tata i Ciocia)?

Będę serdecznie wdzięczny za pomoc w powyższej spornej sprawie

Pozdrawiam
Artur

Dzień dobry. Chętnie pomogę, proszę o kontakt pod nr 604183261, bądź mailowo: biuro@warszawskakancelaria.com, pozdrawiam, Piotr Stosio.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 stycznia 2020 11:45 Zmodyfikowano dnia: 29 stycznia 2020 11:45 Obejrzało: 304 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry z przedstawionych informacji wynika, że po śmierci Dziadka, babcia (jego żona) oraz dzieci odziedziczyły przypadający mu udział w mieszkaniu (o ile istniała wspólność majątkowa małżeńska). Babcia w testamencie mogła zapisać tylko to co do niej należało, czyli 1/2 wartości mieszkania oraz odziedziczoną 1/4 udziału po mężu. Dzieci łącznie odziedziczyły 1/4 udziału. Od wartości tego udziału wyliczony zostaje zachowek, czyli co do zasady 1/2 z ego co otrzymałby w ramach dziedziczenie ustawowego. Powyższe informacje przedstawiono w oparciu o przedstawione informacje, sprawa wysokości zachowku wymaga jednak dodatkowych informacji i analizy dokumentacji. Z poważaniem r.pr. A.Pietrzykowska

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 stycznia 2020 13:46 Zmodyfikowano dnia: 29 stycznia 2020 13:46 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.