Jak uzyskać skierowanie na przymusowe leczenie osoby uzależnionej od hazardu.

Pytanie z dnia 22 lutego

Czy można wysłać osobę uzaleznioną od hazardu, ktora nie widzi problemu i która ma zadłużenie u wielu wierzycieli i kradnie pieniądze domowniką na przymusowe leczenie jeśli mąż i dorosłe dzieci potwierdzają chorobę?

Dzień dobry. W przypadku uzależnienia od hazardu nie ma tak jak np. w przypadku alkoholizmu lub narkomanii opisanych możliwości, na podstawie których można by przymusowo skierować kogoś na terapię. Jako bliska rodzina osoby uzależnionej od hazardu możecie próbować zabezpieczać się przed skutkami finansowymi uzależnienia od hazardu, np. małżonek osoby uzależnionej od hazardu może wnieść o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Możecie Państwo również spróbować złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie częściowe, gdy z uwagi na zaburzenia psychiczne dana osoba nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Ten rodzaj postępowania ma na celu nie tylko ochronę tej osoby, ale przede wszystkim jej otoczenia. Jeżeli sąd uwzględniłby taki wniosek, wówczas może także ustanowić kuratora, który reprezentowałby tą osobę i zarządzał jej majątkiem (oczywiście jeżeli takie byłoby postanowienie sądu). Radca prawny Katarzyna Zalewska

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 lutego 2021 11:35 Zmodyfikowano dnia: 23 lutego 2021 11:35 Obejrzało: 11 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.