Pytanie z dnia 16 lutego

Dzień dobry, złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę. 30 kwietnia minie 3 miesięczny okres. Mam 22 dni urlopu. Czy mogę się nie zgodzić gdyby pracodawca chciał mi wypłacić ekwiwalent pieniężny? Wolę wykorzystać urlop.
Pozdrawiam
Ania

Szanowna Pani, z art. 167[1] Kodeksu pracy wprost wynika, iż pracownik jest obowiązany wykorzystać w okresie wypowiedzenia przysługujący mu urlop, o ile w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Prawo do decydowania – o udzieleniu urlopu bądź wypłaceniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop – należy więc w tym wypadku wyłącznie do pracodawcy. W tym stanie rzeczy to pracodawca jest w stanie przymusić pracownika – tak jak w opisanym przez Panią przypadku – do przepracowania całego okresu wypowiedzenia, a następnie wypłaty na jego rzecz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, za to pracownik nie jest w stanie przymusić pracodawcy żeby udzielił mu urlopu, jeżeli ten chce wypłacić mu ekwiwalent. Co istotne, pracodawca musi jednocześnie stosować się do przepisu art. 163 § 1 Kodeksu pracy, to jest ustalonego planu urlopów. Dlatego też w Pani sytuacji, gdyby pracodawca nie chciał udzielić Pani urlopu w okresie wypowiedzenia, a miałaby Pani zaplanowany wcześniej urlop, mogłaby Pani złożyć umotywowany wniosek o przesunięcie, na zasadach określonych w art. 164 § 1 Kodeksu pracy, ustalonego wcześniej terminu urlopu – niemniej w dalszym ciągu to jedynie od decyzji pracodawcy będzie zależeć to, czy uznając wskazane przez Panią przyczyny takiego przesunięcia za ważne, uwzględni on wniosek, kierując się przy tym również oceną własnych potrzeb związanych z prawidłowym tokiem pracy w zakładzie pracy. Odpowiadając na Pani pytanie należy zatem stwierdzić, iż nie może Pani nie zgodzić się na wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w zamian za przysługujący Pani urlop. W takiej sytuacji może Pani jedynie wnioskować o możliwość skorzystania z przysługującego Pani urlopu, w tym zwłaszcza z powołaniem się na przesunięcie zaplanowanego urlopu, o którym mowa wyżej, niemniej jednak ostateczna decyzja w każdym wypadku należy do pracodawcy. Pozdrawiam, adw. Marta Kosecka

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 lutego 2017 02:02:47 Obejrzało: 37 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.