Pytanie z dnia 01 października 2022

Dzień dobry,
Zamieszkuję na osiedlu bliźniaków (10 domów), gdzie częścią wspólną jest droga wewnętrzna, z którą każdy dom graniczy. W sensie z drogi wspólnej jest wjazd na podjazd do bramy garażowej. Nie mamy jeszcze zawiązanej wspólnoty. Nasz dom przylega jednym bokiem do innego.
Chciałbym zabudować na swoim podjeździe lekkiej konstrukcji wiatę (bez pełnych boków), pod którą stałby samochód oraz na której zamontowane byłyby panele fotowoltaiczne. Wiata przylegałaby bezpośrednio do naszego domu, słupy pionowe byłyby oddalone więcej niż 3m od drogi wspólnej, natomiast zadaszenie około 1m. Słupy pionowe po jednej stronie (boku) oddalone byłyby około 20-30cm od posesji sąsiada. Czy mogę zabudować taką wiatę oraz czy musze uzyskać zgodę sąsiada ewentualnie właścicieli innych domów, ewentualnie inne formalności?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Maciej

Dzień dobry, oceniając czy budowa wiaty będzie możliwa należy wziąć pod uwagę po pierwsze uprawnianie do wyłącznego dysponowania częścią nieruchomości, na której wiata miałaby powstać, po drugie spełnienie warunków technicznych, w tym usytuowanie wiaty względem innych obiektów i granic działki, a po trzecie to czy budowa wiaty oraz montaż instalacji fotowoltaicznej podlega zgłoszeniu do organów administracji architektoniczno-budowlanej. Domy w zabudowie bliźniaczej traktowane są, jak lokale mieszkalne, a to oznacza, że działka, na której znajduje się budynek stanowi nieruchomość wspólną. Część nieruchomości wspólnej, jak np. podjazdy, ogródki etc. może być wydzielona do wyłącznego korzystania danego właściciela domu (lokalu), co powinno znaleźć odzwierciedlenie w akcie notarialnym umowy sprzedaży domu lub odrębnej umowie obejmującej zgodę pozostałych właścicieli na taki podział (podział quoad usum) - wówczas odrębna zgoda nie jest potrzebna. W razie pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, adwokat Julita Bylicka, www.kancelariadlabiznesu.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 października 2022 11:52 Zmodyfikowano dnia: 2 listopada 2023 10:25 Obejrzało: 429 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.