Pytanie z dnia 10 kwietnia 2020

Dzień dobry,
jestem w związku z mężczyzną (nie jesteśmy małżeństwem). Rok temu kupiliśmy działkę, teraz już stawiamy na niej dom. Działka jak również dom jest na nas oboje, na pół.
Na dom i działkę wzięliśmy kredyt, również na pół, który spłacamy oboje.
Dom jest w trakcie budowy, niedługo już będzie wylewany strop na dach. Koniec budowy dstoesnyyjedy na czerwiec 2020.
Mi i narzeczonemu nie układa się, myślimy o rozstaniu.
I tu nasuwa się pytanie, co w tym wypadku z domem.
Narzeczony twierdzi, że nie będzie nic robił, co jeśli chciałabym przerwać budowę. Czy jest to w tej chwili, w trakcie budowy możliwe? Rozumiem, że on również musiałby się na to zgodzić.
Kredyt na dom to ponad 400tys, nie wiem co w tej sytuacji robić. Czy czekać, aż dom powstanie i wtedy podzielić go na pół. Tylko nawet jeśli będę chciała to zrobić to w jaki sposób? Gdzie najpierw powinnam się udać z tym problemem?
Narzeczony jest uparty, nie będzie chciał się dzielić sam z siebie. Jeszcze się nie rozstaliśmy, ale zanim to zrobię chciałabym wiedzieć co robić w związku z tą sytuacją, z domem.
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Nie musicie Państwo czekać, można dokonać zniesienia współwłasności na jedno z was np. z obowiązkiem spłaty drugiego w określonym czasie. Można to zrobić polubownie lub sądownie. Kancelaria zajmuje się przygotowaniem takich pism, jak również prowadzeniem spraw sądowych w tym zakresie, zapraszam do kontaktu, pod nr. tel: 502 552 460, bądź drogą mailową: kancelaria@adwokatbukowski.pl z poważaniem Adwokat Michał Bukowski

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 kwietnia 2020 10:46 Zmodyfikowano dnia: 12 kwietnia 2020 10:46 Obejrzało: 194 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Wiele zależy od tego, czy któreś z Państwa chce zatrzymać dom. Od odpowiedzi na to pytanie zależy wybór dalszych kroków w sprawie. Inwestor może wstrzymać prace budowlane w każdym czasie. Następuje to poprzez wpis w dzienniku budowy. Nie jest konieczne wskazanie przyczyny przerwy ani okresu jej trwania. Należy jedynie pamiętać, że przerwanie budowy na okres dłuższy niż 3 lata skutkuje koniecznością uzyskania nowego pozwolenia na budowę.

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 kwietnia 2020 19:41 Zmodyfikowano dnia: 13 kwietnia 2020 19:41 Obejrzało: 187 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.