Pytanie z dnia 06 lutego 2018

Dzień dobry, czy ławnik może rozgłaszać kim jest? Chodzi mi o to czy będąc ławnikiem mogę powiedzieć o tym rodzinie, znajomym.
z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Bartłomiej

Dzień dobry, w odpowiedzi na Pana pytanie wskazuję co następuje poniżej: Po pierwsze należy wskazać, iż ławnik to "sędzia społeczny", którego udział w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości stanowi "głos" obywateli w rozpoznawaniu spraw przed sądem I instancji. Ustawy jednak mogą zawierać inne dyspozycje, a zatem należy szczegółowo każdorazowo je analizować. Zasady wyboru ławników zostały wskazane w ustawie prawo o ustroju sądów powszechnych, które stanowią, iż ławnicy wybierani są przez rady gmin których obszar jest objęty właściwością tych sądów – w głosowaniu tajnym. Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 160 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych rady gminy podejmują uchwałę w sprawie wyboru ławników, nadto należy wskazać, iż obywatele mają prawo dostępu do protokołu sesji rady gminy. Ma swoje źródło zarówno w przepisach konstytucyjnych, jak i ustawach (Konstytucja RP, ustawa o samorządzie gminnym, ustawa o dostępie do informacji publicznej). W świetle powołanych powyżej przepisów, a nadto skoro lista ławników stanowi informację zamieszczaną w Biuletynie Informacji Publicznej, osobiście uważam, iż przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie zakazują przekazywania przez Pana informacji w zakresie pełnienia funkcji ławnika. Mam nadzieję, że moja odpowiedź okazała się pomocna. Z poważaniem Agnieszka Mielczarek P.S. Były ławnik Sądu Rejonowego :)

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 lutego 2018 12:13 Zmodyfikowano dnia: 7 lutego 2018 12:13 Obejrzało: 254 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jak najbardziej, można o tym mówić. Ławnicy są wybierani przez rady gminy, a ich listy są publicznie ogłaszane. Ławnicy jednak powinni zachować w tajemnicy informacje, o których dowiedzieli się w związku z pełnieniem funkcji poza rozprawami jawnymi. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 lutego 2018 12:33 Zmodyfikowano dnia: 8 lutego 2018 12:33 Obejrzało: 246 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.