Pytanie z dnia 15 lutego

Dzień dobry. Chciałem spytać, jakie mam szanse na spadek po mojej babci (tzn spłaty mieszkania) lub właściwie jakie szanse ma moja mama na ten spadek po swojej matce, która jeszcze żyjąc przepisała mieszkanie komunalne na mojego kuzyna, a który wykupił to mieszkanie pozwalając mieszkać w nim mojej babci do jej śmierci. Moi rodzice czując się oszukani, że sprawę tę załatwiono za ich plecami zaniechali sprawy, ale teraz chcieli by dochodzić swoich praw spadkowych. Moja babcia nie żyje już od sześciu lat. Czy są więc jeszcze jakieś szanse np na spłatę części wartości tego mieszkania na rzecz mojej mamy i czy sprawa nie uległa już przedawnieniu?

Dzień dobry, jeśli babcia sporządziła testament, okres przedawnienia roszczeń o zachowek wynosi obecnie 5 lat od daty ogłoszenia testamentu (data ogłoszenia testamentu zwykle nie jest tożsama z datą otwarcia spadku czyli dniem śmierci spadkodawcy). Jeżeli toczyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku sąd sporządził wtedy protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu. Dokonać otwarcia i ogłoszenia testamentu może też notariusz, jeśli spadkobiercy decydują się na przeprowadzenie sprawy spadkowej właśnie w kancelarii notarialnej. Jeżeli nie toczyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (na podstawie testamentu) a po zakończeniu sprawy złożyć pozew o zachowek. Jeżeli dziedziczenie było ustawowe (czyli nie było testamentu), bieg przedawnienia należy liczyć od daty otwarcia spadku (tj. śmierci spadkodawcy). Ważną kwestią jest to, że do 23 października 2011 roku, z art. 1007 kodeksu cywilnego wynikał trzyletni termin przedawnienia. Jednakże przepis przejściowy wspomnianej nowelizacji wprowadza zasadę stosowania nowego, pięcioletniego terminu do roszczeń o zachowek nieprzedawnionych w dniu 23 października 2011 roku. Proszę jednak pamiętać, że jest to informacja ogólna, dopiero szczegółowa analiza dokumentów i sprawdzenie wszystkich faktów pozwala sprawdzić terminy przedawnienia i ustalić czy jest szansa na zachowek, pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 lutego 2017 10:29:44 Obejrzało: 9 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Prywatna rozmowa telefoniczna z doświadczonym prawnikiem. 49 zł za 15 minut rozmowy. 15 minut to nie jest mało. Przygotuj się do pisania, aby zanotować wskazówki prawnika i bądź w zasięgu telefonu!

Chcę rozmawiać z prawnikiem

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.