Pytanie z dnia 19 września 2018

Dzień dobry,

Chciałbym poprosić o poradę w sprawie karnej o fałszerstwo dokumentów. Jestem w tej sprawie osobą oskarżoną. Przyznałem się całkowicie do winy i poprosiłem o dobrowolne poddanie się karze.

W dniu wczorajszym otrzymałem odpis z wyroku nakazowego wystawionego przez sąd. Zasądzono mi łącznie 8 miesięcy ograniczenia wolności i prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Dodatkowo zapłatę kosztów sądowych i naprawę szkód solidarnie wraz z innymi oskarżonymi.

Problem polega na tym, iż mam stałą pracę na etacie. Na pewno nie będę w stanie odbyć zasądzonych prac społecznych dlatego chciałbym, aby ta część wyroku została zmieniona. Mógłbym przyjąć wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu lub zamianę prac społecznych na potrącenie adekwatnych kwot z wynagrodzenia.

Pytanie brzmi co i kiedy w obecnej sytuacji muszę zrobić?

Czy jeszcze przed uprawomocnieniem wyroku (w ciągu 7 dni) mógłbym wysłać do sądu zwykłe pismo z prośbą o zamianę wyroku na karę zawieszenia lub potrącanie z wynagrodzenia?
Czy takie pismo nie zostanie przypadkiem formalnie przez sąd odebrane jako wniesienie sprzeciwu i nie uruchomi to całego pełnego przewodu procesowego w mojej sprawie? Nie chciałbym pogarszać swojej sytuacji i przechodzić przez to wszystko jeszcze raz.

Czy może powinienem poczekać aż wyrok się uprawomocni i dopiero wtedy złożyć pismo o zamianę prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia?

Czy zamiana kary prac społecznych na wyrok w zawieszeniu jest w ogóle prawnie możliwa?

Dziękuję z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Dariusz

Dzień dobry, taki wniosek należy złożyć po uprawomocnieniu się wyroku. Zmianą sposobu wykonywania kary zajmuje się sąd w postępowaniu wykonawczym, a nie rozpoznawczym. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 września 2018 12:14 Zmodyfikowano dnia: 20 września 2018 12:14 Obejrzało: 344 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Wyrok może Pan zaskarżyć tylko co do kary, bez skarżenia co do winy. Wtedy sąd zajmie się zmianą kary, zgodnie z pana wnioskiem. Jeśli prokurator się nie odwoła od wyroku, to sąd nie będzie mógł nałożyć kary surowszej, ale nie oznacza to, że przychyli się do Pana apelacji w tym zakresie. Lepiej chyba na tym etapie spróbować zmienić karę. Po uprawomocnieniu się wyroku może Pan zawsze to zrobić ponownie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 września 2018 22:33 Zmodyfikowano dnia: 23 września 2018 22:33 Obejrzało: 336 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.