Dożywotnia i bezpłatna służebność.

Pytanie z dnia 22 października 2019

Jesli wnuk ustanawia na rzecz swojego dziadka: dożywotnia i bezpłatna służebność mieszkania polegająca na prawie korzystania z dotychczas zajmowanych pomieszczeń, z ogrzaniem i oświetleniem z prawem do poruszania się po całej nieruchomości. To czy wnuk ponosi wszystkie koszty za prąd i ogrzanie nawet jeśli dziadek mieszka sam?

Służebność bezpłatna oznacza, że uprawniony nie płaci za jej ustanowienie np. co miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast jeśli chodzi o koszty związane z eksploatacją domu, to w przypadku braku odmiennych postanowień w umowie o ustanowieniu służebności, obowiązek ich ponoszenia ciąży na uprawnionym z tytułu służebności. Wynika to z treści przepisów kodeksu cywilnego ( art. 302 par. 2 i 260 k.c.). Inna sprawa, że umowy na dostawę energii elektrycznej, wody itp. są na właściciela. Właściciel w takim przypadku po ich zapłaceniu może żądać ich zwrotu od uprawnionego. Odpowiadając na pytanie wnuk nie ponosi kosztów za prąd, ogranie itp. jeśli dziadek mieszka sam, a jeśli takie koszty zapłaci ma prawo żądać ich zwrotu od dziadka.

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 października 2019 11:15 Zmodyfikowano dnia: 24 października 2019 11:15 Obejrzało: 107 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.