darowizna pieniężna dla dziecka a podatek

Pytanie z dnia 13 stycznia

Witam jaką sumę może rodzić przekazać dziecku bez opodatkowania
"Przelewy w tzw. pierwszej linii (np. rodzic – dziecko) nie mogą przekroczyć kwoty 9 637 zł w ciągu 5 lat, a darowiznę musimy zgłosić w ciągu 6 miesięcy w odpowiednim urzędzie skarbowym czy oznacza to że 9 637zł można w każdym roku przekazać bez opodatkowania a jak suma by przekroczyła 9 637zł to trzeba zgłosić w urzędzie w ciągu 6 miesięcy?

Można przekazać dowolną kwotę bez opodatkowania pod warunkiem zgłoszenia darowizny w terminie 6 miesięcy od dnia jej dokonania ( art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). Zgłaszać do US nic nie trzeba jeżeli w okresie 5 lat darowizny od tej samej osoby nie przekroczyły w sumie 9 637 zł ( art. 4a ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 stycznia 2019 09:58:58 Zmodyfikowano dnia: 14 stycznia 2019 09:58:58 Obejrzało: 53 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Jeżeli jest Pan/ Pani zainteresowany/a uzyskaniem odpłatnej porady prawnej w tej sprawie proszę o kontakt telefoniczny pod nr tel: 661 845 991 lub na adres mail: biuro@legalservices.com.pl. z poważaniem Radca Prawny Paweł Kijewski

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 stycznia 2019 18:46:30 Zmodyfikowano dnia: 15 stycznia 2019 18:46:30 Obejrzało: 49 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.