Pytanie z dnia 13 grudnia 2016

Czytałam ostatnio w Internecie, że urzędnicy zablokowali możliwość sprowadzania leków z zagranicy. Tu pojawia się moje pytanie. Chcę zamówić jeden lek w Azji przez Internet, jest sporo tańszy niż w Polsce. Te same leki w Polsce są o wiele droższe. Czy to oznacza, że po wysłaniu tego leku przez ten sklep, zostanie on zatrzymany przez urząd celny? Jak to jest z tym importem leków z zagranicy?

Szanowna Pani, Dotychczas przepis art. 68 ust. 5 Prawa farmaceutycznego pozwalał, bez konieczności uzyskania zgody Prezesa Urzędu, na przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań. „Przywóz” oznaczał dowolny sposób dostarczenia leku do Polski, w tym za pośrednictwem przesyłek pocztowych i kurierskich. Osoby zamierzające dokonać zakupu leku, po uzyskaniu stosownej recepty, mogły zamówić go w zagranicznej aptece i skorzystać z opcji dostawy do miejsca zamieszkania. Na skutek zmiany interpretacji tego przepisu, od czerwca b.r. zastosowanie ma zawężona wykładnia pojęcia „przywóz” leków, zgodnie z którą przepis ten dotyczy wyłącznie przywozu leku osobiście przez osobę, która dokonała zakupu leku zagranicą, w jego bagażu podróżnym. Przywóz produktów leczniczych za pośrednictwem usług kurierskich czy pocztowych aktualnie jest możliwy po uprzednim uzyskaniu zgody Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W chwili obecnej, wobec zmiany interpretacji przepisów, jest to jedyny sposób sprowadzania leków na własne potrzeby bez narażenia się na zatrzymanie przez funkcjonariuszy celnych i zniszczenie zamówionych leków.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 grudnia 2016 01:49:47 Obejrzało: 21 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.