Czy pracownik może odmówić użycia prywatnego aut a w pracy.

Pytanie z dnia 06 marca 2021

Pracodawca wydał mi polecenie użycia własnego samochodu w celu dojechania do magazynu zewnętrznego firmy znajdującego się 20 km dalej. Czy mogę odmówić z wykorzystania mojego auta?

Dzień dobry. Pracodawca nie może nakazać Panu/Pani wykorzystania prywatnego auta do celów służbowych. Wykorzystanie prywatnego auta do celów służbowych jeżeli już do niego dojdzie, powinno odbyć się z rozliczeniem kosztów na paliwo. Wykorzystanie prywatnego auta do celów służbowych może mieć miejsce za zgodą obu stron, a nie na polecenie pracodawcy. Radca prawny Katarzyna Zalewska

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 marca 2021 13:43 Zmodyfikowano dnia: 8 marca 2021 13:43 Obejrzało: 376 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Pracodawca może zaproponować takie rozwiązanie, z tym że poniesie odpowiedzialność za szkody powstałe w mieniu pracownika związane z wykonaniem takiego polecenia. Z istoty stosunku pracy wynika także obowiązek zrefundowania pracownikowi kosztów takiej delegacji. Co do zasady bowiem pracodawca ma bowiem zapewnić pracownikowi odpowiedne narzędzia pracy, a jeżeli tego nie robi to ponosi z tego tytułu odpowiedzialność. Jeżeli to jest jednorazowa sytuacja to można ten przypadek uznać z pojedynczą sytuację, jeżeli zaś nie jest ot przypadek odosobniony to można już domagać się od pracodawcy uregulowania tego wątku na stałe czy to porozumieniu na piśmie czy w inny sposób. Wracając do odpowiedzialność pracodawcy - zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, szkody w mieniu pracownika mające związek z pracą pokrywać winien pracodawca. "Związek z pracą" może występować w różnych sytuacjach, zarówno w przypadku, gdy rzeczy są konieczne dla pracownika i pracodawcy celem pełnienia pracy i muszą się znajdować w miejscu pracy lub są konieczne do przybycia do pracy i odejścia z miejsca pracy, jak i w wypadku chwilowego znajdowania się ich w miejscu pracy z konieczności w zwykłym porządku zdarzeń, np. zwyczajowo noszonych przy sobie przedmiotów lub kwot pieniężnych” (por. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 1976 r., wydana w sprawie o sygn. IV PZP 5/76). Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 marca 2021 13:50 Zmodyfikowano dnia: 8 marca 2021 13:50 Obejrzało: 376 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.