Czy pracodawca może zwolnić pracownika za częste przebywanie na L4?

Pytanie z dnia 25 maja 2022

Dzień dobry mam pytanie, pracodawca chce mnie zwolnić za to ,że często przebywałem na L4 i chcę mi dać dyscyplinarne zwolnienie czy jest to zgodne z prawem ?

Dzień dobry, zwolnienie dyscyplinarne jest wyjątkowym trybem, mogącym zaistnieć tylko w trzech przypadkach określonych w Kodeksie pracy: 1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, 2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, 3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Najczęstszym powodem jest punkt 1. To dość szerokie pojęcie, przyczynę tzw. dyscyplinarki trzeba uzasadnić. Nie można zwolnić nikogo dyscyplinarnie za to, że przebywa się na zwolnieniu lekarskim. Nie mieści się to w żadnym z powodów powyżej. Natomiast nie jest wykluczone, że takie wypowiedzenie pracodawca złoży - będzie wadliwe, ale skuteczne. W mojej ocenie trzeba by było się wtedy koniecznie od niego odwołać. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 maja 2022 01:19 Zmodyfikowano dnia: 26 maja 2022 01:19 Obejrzało: 157 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zgodnie z treścią art. 53 Kodeksu Pracy zwolnienie dyscyplinarne pracownika może nastąpić jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, ewentualnie dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową; w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione powyżej, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Odpowiedź nr 2 z dnia 30 maja 2022 01:28 Zmodyfikowano dnia: 30 maja 2022 01:28 Obejrzało: 147 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.