Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop.

Pytanie z dnia 01 lutego

Czy pracodawca może wysłac mnie na przymusowy urlop nie zaległy tylko bierzący ?

Nie. Przepisy covidowe dają możliwość skierowania na przymusowy urlop tylko w przypadku zaległego. Wedle ustawy: Art. 15gc. [Udzielenie urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów] W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 lutego 2022 20:39 Zmodyfikowano dnia: 1 lutego 2022 20:39 Obejrzało: 123 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, co do zasady pracodawca nie może przymusowo skierować pracownika na urlop. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 lutego 2022 21:30 Zmodyfikowano dnia: 1 lutego 2022 21:30 Obejrzało: 123 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.