Pytanie z dnia 09 maja 2018

Czy podczas okresu wypowiedzenia pracodawca moze mi odmowic wykorzystania urlopu?
Ile przysluguje mi urlopu za przepracowany miesiac jeśli umowa jest umowa o prace na pól etatu na okres próbny 3 miesieczny?a grafik ustalony jest tak,że pracuje 2 dni w tygodniu i co 2 weekend

Pracodawca może odmówić. Co do zasady pracownik jest zobowiązany do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia o ile pracodawca udzieli mu urlopu ( art. 167(1) k.p.). Natomiast co do urlopu to wylicza się go proporcjonalnie do do wymiaru czasu pracy ( przy pół etatu jest to odpowiednio 10 lub 13 dni rocznie) oraz proporcjonalnie do ilości przepracowanych miesięcy ( 1/12 z 10 lub 13 za każdy miesiąc) przy czym niepełny miesiąc pracy jak i niepełny dzień urlopu zaokrągla się do góry. Ilość urlopu za 3 -ce pracy na pół etatu to 3/12 x 10 =2,5 dnia po zaokrągleniu 3 dni lub 3/12 x 13 dni = 3,25 po zaokrągleniu 4 dni. Urlopu udziela się w dni które dla pracownika są dniami pracującymi, a w przypadku niewykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia pracodawca jest zobowiązany wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 maja 2018 22:16:11 Zmodyfikowano dnia: 10 maja 2018 22:16:11 Obejrzało: 34 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.