Pytanie z dnia 21 listopada 2017

Czy pobierając świadczenia (rodzinne i 500+) można równocześnie starać się o alimenty na dziecko, nie tracąc jednocześnie świadczeń? Rzecz w tym, że ojciec nie płaci na dziecko, ale nadal widnieje w dokumentach jako członek rodziny. Czy aby nie stracić świadczen wystarczy założyć sprawę w sądzie, czy trzeba mieć orzeczenie sądu o alimentach na rzecz dziecka, by ewentualnie moc się o nie starać ponownie? Niestety, pomoc mediatora nie wchodzi w grę, gdyż ojciec dziecka nie chce współpracować.

Można starać się alimenty ale trzeba mieć na uwadze, że alimenty wliczane są do dochodu według którego ustala się prawo do zasiłku rodzinnego i 500+. Jeżeli ojciec nie chce współpracować to nie pozostaje nic innego jak złożenie w sądzie pozwu o alimenty. Samo założenie sprawy jest jednak niewystarczające aby nie stracić 500 +. Trzeba przedstawić prawomocny wyrok zasądzający alimenty, ewentualnie ugodę zawartą przed sądem. Można w takiej sytuacji wraz z pozwem o alimenty złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów. Wtedy sąd przed rozpoznaniem sprawy uwzględniając taki wniosek wyda postanowienie o zabezpieczeniu alimentów w którym zobowiąże ojca do ich zapłaty. Takie postanowienie obowiązuje do czasu wydania wyroku o zasądzeniu alimentów i jest wystarczające aby jako rodzic samotnie wychowujący dziecko otrzymać świadczenie 500 +.

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 listopada 2017 21:13:12 Zmodyfikowano dnia: 23 listopada 2017 21:13:12 Obejrzało: 41 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.