Pytanie z dnia 08 lipca 2017

Czy można zmienić umowę spółki jawnej z pokrzywdzeniem jednego ze wspólników – np. obniżając jego udział w zysku spółki ?

Zasadą jest, że zmiana postanowień umowy spółki jawnej (oraz innych spółek osobowych) wymaga zgody wszystkich wspólników. KSH dopuszcza jednak możliwość, aby wspólnicy określili w umowie spółki odmienne zasady wskazując na przykład, że do zmiany umowy wystarczy uchwała podjęta określoną większością głosów (analogicznie jest w przypadku spółek komandytowych, o czym przeczytasz w artykule. Możliwa jest zatem zmiana umowy spółki jawnej wbrew woli jednego ze wspólników, jeśli pozostali na taką zmianę wyrażą zgodę i podejmą stosowną uchwałę. Czy jest jednak możliwa zmiana umowy spółki polegająca na tym, że zmniejszony zostanie udział w zysku wspólnika, który na taką zmianę się nie wyrazi zgody? Moim zdaniem nie można tego wykluczyć, gdyż żaden z przepisów KSH nie wyłącza wprost takiej możliwości w spółkach osobowych. Po pierwsze do spółek osobowych nie ma zastosowania zasada równości (art. 20 KSH), która stanowi, że wspólnicy powinni być traktowani jednakowo w takich samych okolicznościach. Ponadto brak jest przy spółkach osobowych odpowiednika przepisów art. 246 § 3 i art. 415 § 3 KSH, które w przypadku spółek kapitałowych wprost wymagają zgody wspólnika na zmianę umowy zwiększającej jego obowiązki w spółce lub zmniejszającej prawa przyznane mu osobiście. Obniżenie udziału wspólnika w zysku spółki jawnej wbrew woli takiego wspólnika, mogłoby być traktowane jako naruszenie zasad współżycia społecznego i dobrych obyczajów co skutkowałoby nieważnością zmiany umowy spółki modyfikującej zasady uczestnictwa wspólnika w zysku. Nieważność obniżenia wspólnikowi udziału w zysku trzeba byłoby jednak stwierdzić przed sądem, co zazwyczaj wcale nie jest procedurą prostą, ani też szybką. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest już zawczasu - podczas zawierania umowy spółki lub dokonywania jej zmian – przeanalizować jej postanowienia, również pod kątem ewentualnych zagrożeń, nawet jeśli wydają się wówczas czysto hipotetyczne. Łatwiej jest bowiem zapobiegać konfliktom niż je rozwiązywać.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 lipca 2017 10:24 Zmodyfikowano dnia: 8 lipca 2017 10:24 Obejrzało: 468 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, w odpowiedzi na pytanie informuję, że zgodnie z normą prawną zawartą w przepisie art. 9 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 Nr 94 poz. 1037 ze zm. dalej „KSH”): "zmiana postanowień umowy spółki wymaga zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej". W związku z powyższym wszystko zależy od postanowień umowy w zakresie zmiany umowy spółki. Jeżeli umowa spółki nie wymaga zgody wszystkich wspólników w zakresie zmiany umowy, to umowa spółki może zostać zmieniona w zakresie udziału wspólnika w zysku spółki bez jego zgody. W przypadku jakichkolwiek problemów zapraszam do kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę, pozdrawiam Damian Stawski Alta Pentut Kancelaria Radcy Prawnego, ul. Grunwaldzka 224B/6 60-166 Poznań, tel. +48 603 34 34 34, mail: altapentut@wp.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 lipca 2017 00:30 Zmodyfikowano dnia: 11 lipca 2017 00:30 Obejrzało: 456 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.