Czy można zmienić testament.

Pytanie z dnia 14 lipca 2020

Witam.Czy moja mama moze zmienić testament,w którym zapisała mieszkanie własnościowe na naszą siostrę,a rachunki za jej mieszkanie są adresowane na nią?
Ja i mój brat zrzekliśmy się swoich części na rzecz naszej mamy.Mama zapisała mieszkanie na naszą siostrę(przyrodnią),która do śmieri miała się nią opiekować i dbać o jej spokojną starość. Niestety siostra nie wywiązuje się ze swoich zapisanych testamentem zobowiązań wobec mamy,nie ma dla niej czasu i nie traktuje z szacunkiem jej należnym zaniżając jej poczucie stabilności i bezpieczeństa w razie choroby. Mama jest osobą w pełni zdrową psychicznie,ale uważa,że popełniła błąd.Chce zmienić testament na wszystkie swoje dzieci do podziału. Czy jest taka możliwość,tymbardziej,że my jej pomagamy a siostra żle traktuje? Dziękuję z góry za odpowiedż.

Dzień dobry. Zgodnie z art. 946 KC spadkodawca może: sporządzić nowy testament, zniszczyć testament lub pozbawić go cech ważności (w zamiarze odwołania testamentu), dokonać w testamencie zmian, z których wynika wola odwołana testamentu. W przypadku sporządzenia nowego testamentu - nowy testament automatycznie zastąpi stary. Co do zasady za wiążący uznaje się testament opatrzony najnowszą datą. Nowy testament może być sporządzony w dowolnej przewidzianej prawem formie. Jeżeli poprzedni testament sporządzony był w formie aktu notarialnego, to nowy nie musi być sporządzony też w tej formie (może być zwykłym testamentem pisemnym). W nowym testamencie należy napisać, że wolą spadkodawcy jest odwołanie wcześniejszego testamentu (czy też wszystkich wcześniejszych testamentów). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 lipca 2020 17:12 Zmodyfikowano dnia: 15 lipca 2020 17:13 Obejrzało: 238 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Testament zawsze mozna zmienic. Prosze sporzadzic nowy wlasnorecznie lub u notariusza I zamiescic wzmianke ze powoluje sie poprzedni.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 lipca 2020 23:33 Zmodyfikowano dnia: 15 lipca 2020 23:33 Obejrzało: 234 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.