Pytanie z dnia 04 września 2017

Czy mogę prowadzić sprawę rozwodową w Zakopanem (tu brałam ślub konkordatowy, mieszkam w Radomiu) i jakie potrzebuję dokumenty?

Właściwość miejscową sądu w sprawach małżeńskich wyznacza art. 41 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu jeszcze stale przebywa. W braku tej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda. Powyższy przepis określa wyłączną właściwość miejscową sądu w sprawach małżeńskich. Oznacza to, że nie miejsce zawarcia związku małżeńskiego, ale zamieszkiwanie (nie mylić z zameldowaniem) będzie decydujące. Poza tym, w Zakopanem jest tylko Sąd Rejonowy, a sprawy o rozwód rozpoznają Sądy Okręgowe. Jeżeli pani bądź mąż nadal przebywa w okręgu sądu, w którym jako małżonkowie mieliście ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, wówczas powództwo można wytoczyć wyłącznie przed tym sądem. Jeżeli każde z Was mieszka już w innym okręgu sądu, wówczas właściwy do rozpoznania jest sąd miejsca zamieszkania osoby pozwanej. Dopiero gdy tego miejsca nie da się ustalić (gdyż np. mąż na stałe wyjechał z kraju), właściwy jest sąd miejsca zamieszkania powoda. Aby skutecznie wnieść sprawę o rozwód należy złożyć pozew w 2 egzemplarzach i w tej kwestii radzę zdać się na profesjonalistę i opłacić go kwota 600 zł lub złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów z uzasadnieniem. Do pozwu niezbędny jest odpis aktu małżeństwa i aktów urodzenia dzieci , jeśli takie państwo posiadacie (małoletnie).

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 września 2017 13:18 Zmodyfikowano dnia: 6 września 2017 13:18 Obejrzało: 351 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Właściwym miejscowo sądem jest sąd ostatniego miejsca wspólnego zamieszkiwania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich jeszcze w okręgu tego sądu przebywa. W przypadku, kiedy nie ma takiego miejsca zamieszkania, właściwym miejscowo będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego (przeciwko, któremu wnosimy pozew). Jeśli i tak nie uda się ustalić sądu właściwego miejscowo, ostatecznie sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania powoda (czyli małżonka, który wnosi pozew).

Odpowiedź nr 2 z dnia 12 września 2017 19:43 Zmodyfikowano dnia: 12 września 2017 19:43 Obejrzało: 349 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.