Czy babcia może cofnąć darowiznę mieszkania.

Pytanie z dnia 19 lutego

Dzień dobry, 17 lat temu dostałam od babci mieszkanie w darowiźnie. Od 16 lat mieszkam na stale we Włoszech. Obecnie babcia chce zwrotu darowizny. Czy jest taka możliwość? Z góry dziękuję za odpowiedz!

Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Rażąca niewdzięczność może się przejawiać zarówno przez działania, jak i zaniechania, np. w spełnienia obowiązków obciążających obdarowanego, krzywdzących darczyńcę. Można tu wskazać na fakt popełnienia przestępstwa przeciwko darczyńcy lub jego bliskim, pozostawienie darczyńcy bez koniecznej pomocy, pomimo istnienia zobowiązania do alimentacji w pierwszej kolejności na podstawie przepisów KRO innych osób.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 lutego 2024 17:07 Zmodyfikowano dnia: 19 lutego 2024 17:07 Obejrzało: 56 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, co do zasady darczyńca, czyli w tym przypadku babcia, może domagać się zwrotu darowizny wykonanej, jedynie w przypadku tzw. "rażącej niewdzięczności" obdarowanego, czyli Pani. Wynika to z art. 898 §1 kodeksu cywilnego. W przypadku gdyby dopuściła się Pani wobec babci rażącej niewdzięczności, babcia mogłaby nie tyle domagać się zwrotu darowizny, co samodzielnie, bez Pani zgody, tę darowiznę odwołać. Jeżeli jednak nie ma mowy o rażącej niewdzięczności z Pani strony, to ewentualny zwrot darowizny może być jedynie Pani dobrą wolą. Niemniej, pełna i szczegółowa ocena przedstawionej sprawy wymagałaby zapoznania się z dokumentami oraz całokształtem sytuacji. W razie chęci uzyskania takiej oceny - zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, adw. Konrad Krstulović

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 lutego 2024 18:54 Zmodyfikowano dnia: 19 lutego 2024 18:54 Obejrzało: 55 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Odwołanie darowizny jest możliwe ale tylko w sytuacji udowodnienia przed sądem, że doszło do tzw. rażącej niewdzięczności obdarowanego względem darczyńcy. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji popełnienia przestępstwa na szkodę darczyńcy, albo braku pomocy w ciężkiej chorobie itp. Zwykłe a nawet poważne konflikty rodzinne nie mają charakteru rażącego. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 20 lutego 2024 00:23 Zmodyfikowano dnia: 20 lutego 2024 00:23 Obejrzało: 52 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.