Co zrobić, aby zrzec się spadku

Pytanie z dnia 14 maja 2019

Chciałabym zrzec się spadku po ojcu. Prawie go nie znałam. Niewiele o nim wiem.. Tyle że siedział w więzieniu nigdy nie płacił na mnie i rodzeństwo alimentów, do tego miał radośnie odebrane prawa do nas. Tydzień temu zmarł. Wciąż nie ma aktu zgonu.. Wiem jedynie że ma spore długi około 200tys. Sama wychowuje syna z orzeczeniem. Nie wiem w jako sposób zrzec się spadku. Ja mieszkam w Borkowie, ojciec mieszkał w Sopocie. Do którego sądu mam złożył oświadczenie o zrzeczeniu sie spadku ? W Gdańsku? Gdzie również dostanę taki wzór?

Dzień dobry, spadek może Pani odrzucić w sądzie lub u notariusza. Po odrzuceniu spadku przez Panią, do dziedziczenia zostaną powołane Pani dzieci. Jeśli są małoletnie, do odrzucenia spadku w ich imieniu niezbędna będzie zgoda sądu rodzinnego. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 maja 2019 16:28 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2019 16:28 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zgodnie z art. 1018 § 3 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Oświadczenie takie można złożyć ustanie w postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku przed sądem spadku jakim będzie sąd rejonowy ostatniego miejsca zwykłego pobytu, a więc Sąd Rejonowy w Sopocie. Można także przesłać do Sądu spadku w formie pisemnej z urzędowo poświadczonym podpisem oświadczenie o odrzuceniu spadku po spadkodawcy. Urzędowo poświadcza podpis notariusz. Jest jeszcze trzecia możliwość, odrzucenie spadku przed notariuszem w formie aktu notarialnego. W tym przypadku może to być dowolny notariusz. Na podstawie art. 641 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku powinno określać imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci, miejsce jego ostatniego zamieszkania, tytuł powołania do spadku i treść złożonego oświadczenia, a więc wolę odrzucenia spadku. Ponadto z art. 641 § 2 KPC wynika, że oświadczenie o odrzuceniu spadku powinno również wskazywać wszystkie wiadome Pani osoby należące do kręgu spadkobierców ustawowych oraz wszelkie testamenty, choćby uważała je Pani za nieważne, a także dane dotyczące treści i miejsca przechowywania testamentów. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy, chyba że został już wcześniej złożony. Należy pamiętać, że oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tytule powołania do dziedziczenia. Brak złożenia oświadczenia w tym czasie skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 maja 2019 17:07 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2019 17:07 Obejrzało: 302 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.