Pytanie z dnia 25 listopada

Chciałam zapytać czy płaci się podatek nie otrzymawszy jeszcze darowizny. Czy podatek płaci się dopiero po otrzymaniu darowizny. Dlatego pytam ,bo nie chcę zostać oszukana .. Czy podatek płacę przed darowizną której jeszcze nie otrzymałam a mam zapłacić już podatek. Czy po otrzymaniu darowizny dopiero podatek się płaci.

Jak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadku i darowizn obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Czyli krótko rzecz ujmując podatek płaci się po otrzymaniu darowizny.

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 listopada 2017 10:48:33 Zmodyfikowano dnia: 28 listopada 2017 10:48:33 Obejrzało: 6 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chwilę powstania obowiazku podatkowego w podatku od spadków i darowizn reguluje wprost art.6 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983r. (Dz.U. z 2017r. poz. 833 ze zm.). I tak dla przykładu przy nabyciu w drodze dziedziczenia - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku; przy nabyciu w drodze darowizny - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnegp, a w razie zawarcia umowy bez zachowania formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, a w przypadku gdy przepisy ze względu na przedmiot darowizny wymagają szczególnej formy jak np. nieruchomość, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia oświadczeń obu stron. Należy pamiętać, że w/w ustawa przewiduje szereg zwolnień.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 listopada 2017 19:41:01 Zmodyfikowano dnia: 28 listopada 2017 19:41:01 Obejrzało: 5 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.