Pytanie z dnia 04 października 2017

Otrzymałam pismo o wszczęciu egzekucji przez komornika z tytułu nakazu zapłaty za postępowanie z 2008 r. Do chwili obecnej nawet nie wiedziałam ze takie postępowanie się odbyło. Zasądzono mi wtedy podobno do zapłaty 122 zł w egzekucji po podliczeniu wszystkiego wychodzi prawie 800, czy mogę i gdzie mogę sie odwołać od tak wysokich kosztów? Jestem samotną matką z dwójką małych dzieci.

w terminie 7 dni od dnia dowiedzenia się musi Pani złożyć do sadu : jeśli został wydany nakaz zapłaty w post. upominawczym : wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu w którym Pani wskazuje, że nie wiedziała Pani o postępowaniu - napisać dlaczego, ze dowiedziała się Pani od komornika, należy krótko uzasadnić, wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania nakazu, o doręczenie nakazu oraz sprzeciw , w którym Pani wykazuje niezasadność roszczenia. Jeśli jest zasadne to na wszelki wypadek proszę podnieść zarzut przedawnienia, który pozwoli Pani wygrać. Jeśli jednak powództwo jest zasadne , i nie ma przedawnienia to może Pani zawrzeć ugodę na warunkach na które obie strony wyrażą zgodę. Po złożeniu ww. w Sądzie , może Pani udać się do komornika i poinformować go o powyższych działaniach oraz złożyć pismo o wstrzymaniu egzekucji. Nie wiem co było przyczyną, że nie wiedziała Pani o powyższej sytuacji i nie znam szczegółów, dlatego też czynności opisane przez mnie są ogólne.

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 października 2017 13:25 Zmodyfikowano dnia: 4 października 2017 13:25 Obejrzało: 275 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeśli nakaz zapłaty nie został Pani prawidłowo doręczony (a więc nie odebrała go Pani osobiście ani przez dorosłego domownika, ani nie doszło do prawidłowego doręczenia zastępczego) powinna Pani zaskarżyć postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, składając zażalenie na to postanowienie (jeśli nakaz został wydany przez sąd) lub skargę na orzeczenie referendarza (jeśli nakaz został wydany przez referendarza), a nie wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu, gdyż ten w przypadku wadliwego doręczenia nakazu w ogóle nie rozpoczął biegu. Jeśli natomiast nakaz był doręczany na prawidłowy adres, wtedy powinna Pani złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu i załączyć do niego tenże sprzeciw. Na podjęcie tych czynności ma Pani 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Wcześniej powinna więc Pani ustalić w sądzie na jaki adres był wysyłany nakaz zapłaty przeciwko Pani oraz czy nakaz ten był wydany przez sąd czy przez referendarza, gdyż dopiero wtedy będzie można określić, jaki środek zaskarżenia powinna Pani złożyć. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 października 2017 13:32 Zmodyfikowano dnia: 6 października 2017 13:32 Obejrzało: 254 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.