Pytanie z dnia 19 października 2015

Art. 75 ustawy z dnia 28 lipca 2005 o kosztach sądowych w sprawach cywilnych określa, że od sprzeciwu co do uznania lub odmowy uznania zgłoszonych wierzytelności opłata stała wynosi 200 zł. Nie zgłaszałem swojej wierzytelności, ponieważ tych, wynikających ze stosunku pracy nie zgłasza się. Ponieważ syndyk nie uznał mojej wierzytelności wniosłem sprzeciw i stosowną opłatę. Opłatę później zwrócono na mój wniosek a wniosek złożyłem, gdy uzyskałem info, że inni byli pracownicy nie wnosili tej opłaty.
Na moje pytanie ustne skierowane do sędziego komisarza, dlaczego ......, uzyskałem odpowiedź, że jest taki art. ale jaki art. i w jakim kodeksie to się nie dowiedziałem.
Pół roku temu skierowałem do przewodniczącego wydziału wniosek w którym napisałem o wskazanie podstawy prawnej zwolnienia z opłat. Cisza. Myślałem że odpowiedź została sformułowana a nie została wysłana. W sekretariacie wydziału nie ma odpowiedzi.
Pytanie. Na jakiej podstawie prawnej sąd mógł odstąpić od pobierania tej opłaty?

Prawdopodobnie dlatego, że roszczenia dochodzone sądownie ze stosunku pracy nie podlegają opłacie. Ale bez podania podstawy prawnej trudno to jednoznacznie wskazać.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 października 2015 00:14 Obejrzało: 346 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.