Alimenty. Obowiązek rodzicielski.

Pytanie z dnia 25 maja

Witam. Alimenty zasądzone w kwocie 600 zł, matka wychowuje syna. Czy ma prawo żądać od ojca ponad alimenty współfinansowanie obozu na dwa miesiące przed obozem na kwotę 900 zł. Ojciec zarabia 3800 zł miesięcznie, nie ma sam wysokiego standardu życia, konkubina tworzy z nim gospodarstwo domowe dokładając 2.5 tys. Poprosiliśmy o wykaz wydatków na dziecko ponieważ ojciec ma podejrzenie że wydaje pieniądze na dziecko na spłatę kredytu na mieszkanie. Ponad to często dziecko jest "podrzucane" do sióstr ojca (nie dostaje syn nic oprócz zniszczonych ubrań- żadnych pieniędzy czy jedzenia) i co drugi weekend z ojcem. Nie chodzi tu o walkę o alimenty bo nie o to chodzi tylko czy może ojciec wiedzieć na co są wydawane pieniądze ? Czy ma obowiązek dokładania do wycieczki i kupowania ubrań i butów? Matka za często nic nie kupuje dziecku.

Szanowni Państwo, rodzice dziecka zawsze mają obowiązek zapewniania mu środków niezbędnych do zaspokajania jego potrzeb (mówimy tu o dziecku małoletnim). Oczywiście w ramach posiadanych możliwości. Brakuje natomiast prawnej możliwości weryfikowania na co wydawane są pieniądze z alimentów przez rodzica sprawującego pieczę. Zresztą taka ocena jest najczęściej abstrakcyjna, oparta na pewnych założeniach które są bardzo płynne i zmienne. Alimenty co do zasady powinny być wydawane na potrzeby dziecka. Mogą się też zdarzać wydatki wpadkowe, które zwiększają potrzeby dziecka, np. nagła wizyta u lekarz. Nie wszystkie z tych wydatków można przewidzieć i nie wszystkie uwzględnione są przez Sąd przy wydawaniu wyroku ustalającego alimenty. Nie mniej jednak wydatek związany z wypoczynkiem wakacyjnym w potrzebach dziecka najczęściej przez sąd jest uwzględniany. Natomiast wydatek na zakup odzieży na pewno jest uwzględniany. Pojawia się także kwestia moralna - np. widzimy że dziecko nie ma butów zimowych. Najczęściej rodzić odejmie sobie od ust i kupi buty dziecku. W takiej sytuacji warto zbierać wszelkie faktury na zakup (nie paragony!), aby podczas procesu o podwyższenie alimentów wykazywać, że część świadczenia realizowana jest w naturze. Wszystko też zależy od możliwości rodzica. Trudno jest oczekiwać, że rodzic będzie utrzymywał dziecko ponad swoje możliwości. Kwestia alimentów jest bardzo złożona. Z wyrazami szacunku, Adrian Sylwanowicz. Dziękuję za pozytywną opinię.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 maja 2021 08:33 Zmodyfikowano dnia: 26 maja 2021 08:33 Obejrzało: 27 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

To zależy od ustaleń pomiędzy rodzicami. Jeśli są zasądzone alimenty w danej kwocie, to mąż może uchylać się od dołożenia się do kosztów obozu, jednak warto próbować poszukać porozumienia, ewentualnie wnieść o podwyższenie alimentów.

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 maja 2021 12:20 Zmodyfikowano dnia: 27 maja 2021 12:20 Obejrzało: 24 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.