Pytanie z dnia 20 października 2016

1. Czy są, a jeśli tak to jakie, wymagania prawne regulujące umieszczanie znaków ostrzegawczych na dużych szklanych powierzchniach będących elementami urządzeń infrastruktury miejskiej (szklane drzwi, szklane ścianki wiat przystankowych).
2, Czy sprawca zaniechania konieczności (jeśli taka istnieje) oznakowania takich powierzchni, może się zasłaniać argumentem, że nie działał "wbrew obowiązkowi", gdyż ten nie wynika bezpośrednio z wewnętrznych uregulowań regulaminowych.

"Jeśli takie oznakowanie umieszczaliśmy, to była to tylko nasza dobra wola, ale nie mamy w tym zakresie obowiązku, w związku z tym nie możemy ponosić odpowiedzialności za skutki ich braku w tym konkretnym przypadku." - tak mniej więcej brzmi argumentacja skierowana do osoby, która w wyniku zaniechania doznała poważnych obrażeń ciała.

Proszę o odpowiedź. Będę również wdzięczny za zamieszczenie stosownych w tej sprawie linków.

Z góry dziękuję

Antoni , Wrocław

Szanowny Panie, w odpowiedzi na pierwsze zadane pytanie wskazuję, iż kwestia ta uregulowana jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 295 ww. aktu prawnego skrzydła drzwiowe, wykonane z przezroczystych tafli, powinny być oznakowane w sposób widoczny i wykonane z materiału zapewniającego bezpieczeństwo użytkowników w przypadku stłuczenia. Ponadto, zgodnie z § 304 ust. 2 ww. rozporządzenia okładzina szklana ścian zewnętrznych budynku wysokiego i wysokościowego powinna być wykonana ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki. Odpowiedź na drugie pytanie jest powiązana z odpowiedzią na pierwsze, zatem jeśli obowiązek należytego oznakowania powierzchni szklanych wynika wprost z przywołanego aktu prawnego to nie można twierdzić, iż oznakowanie jest umieszczane wyłącznie z dobrej woli, gdyż jest ono obowiązkiem wynikającym z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 października 2016 00:25 Obejrzało: 245 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.