Wybierz kategorię:
Potrzebuję:
Kancelaria adwokacka Mateusz Kubica
11 Listopada 60-62, pok. 311, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 24 godzin
Witam ma okazję kupić działke oznaczoną terenem zieleni nieurzadzonej, i moje pytanie brzmi czy mogę coś na takiej działce postawić? Coś nie związanego z ziemią typu przyczepa kempingowa, jakiś domek ?
Generalnie należałoby zapoznać się z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ponieważ on może określać różnie zakres zielenie nieurządzonej i co można na takiej nieruchomości postawić. Jeżeli danego obiektu nie można posadowić to konieczna będzie zmiana planu zagospodarowania. Co do przyczep kempingowej to jest to generalnie ruchomość -jak np. samochód- i o ile nie będzie stać w tym samym miejscu przez dłuższy okres czasu (120 dni) to nie zostanie uznana za obiekt budowlany.
Dzień dobry, W procesie sądowego zniesienia współwłasności kamienicy została przeprowadzona wycena przez biegłego. W wycenie brano pod uwagę stan techniczny lokali. Tym sposobem 2 mieszkania znajdujące się na tym samym piętrze z różnicą metrażu około 20 metrów mają taką samą wartość. 2 inne mieszkania ( również na tym samym piętrze) jedno o powierzchni użytkowej 74 drugie 95 mają różnicę ceny ma metrze rzędu 600 złotych. Mieszkaniom których właściciele zainwestowali w ich stan są przypisane z tego powodu większe udziały/dopłaty. Czy tak wyglądają standardowo wyceny przez biegłych? Czy jest możliwe jakoś zaradzenie tej niesprawiedliwości? pozdrawiam
W toku procesu cywilnego strona ma możliwość wniesienia pisemnych zastrzeżeń do opinii biegłego i wskazania swoich pytań, na które biegły musi odpowiedzieć. Można takie pismo sporządzić samemu ale z uwagi na poziom skomplikowania opinii wyceniających nieruchomość sugeruję skorzystanie z pomocy adwokata. Na marginesie pragnę wskazać, iż z reguły razem z przesłaniem opinii Sąd wyznacza termin, w którym należy wątpliwości i zastrzeżenia do opinii zgłaszać.
Majątek moich rodziców to dom i budynek gospodarczy na działce o powierzchni 0,3ha .W testamencie zapisał swoją część na mamę. Zgodziłam się z wolą ojca i nie wystąpiłam o zachowek po nim wiedząc że cały majątek odziedziczy matka .Dom jest dwupiętrowy i posiada dwa niezależne mieszkania.Myślałam że po śmierci rodziców podział domu będzie równy czyli ja i siostra dostaniemy po połowie tak jak wcześniej mówili rodzice.Jednak po śmierci ojca stało się inaczej.Matka za namową siostry przepisała cały dom na na nią jako darowizna .Ja dostałam w testamencie kawałek ziemi o powierzchni 0,1396ha do której nie ma żadnego dostępu z zewnątrz .Siostra twierdzi że jest to rekompensata jako zachowek od tego co ona dostała.Pytam czy mimo spadku który dostałam mogę ubiegać się o zachowek od siostry .Brak dostępu do działki był celowo zaplanowany żebym nie mogła z niej korzystać.Teoretycznie działka jest bez wartości. Z góry dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam
Szanowna Pani. Przy założeniu, że ma Pani jedną siostrę, Pani Mama nie wyszła ponownie za mąż a działka jest mniej warta niż 1/4 domu z gruntem to wydaje się, iż może się Pani ubiegać o zachowek. Jednakże kwestia tego czy można się ubiegać o zachowek jest skomplikowana konieczne byłoby zapoznanie się z dokumentami (odpisy ksiąg wieczystych, wypisy z rejestru gruntów, mapy ewidencyjne itd.) aby udzielić Pani wiążącej odpowiedzi.
Chcę się budować na tym samym podwórku co mieszkają moi rodzice na miejscu starego domu. Co muszę zrobić w tej sytuacji?
W pierwszej kolejności sugeruję zweryfikować czy nowy budynek może powstać w miejscu starego tzn. czy jego parametry (np. wysokość) są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Później trzeba będzie wykonać rozbiórkę budynku istniejące i zgłosić budowę nowego budynku (nie wiem czy będzie potrzebne pozwolenie czy nie ponieważ nie znam parametrów tego budynku). Później będzie można rozpocząć właściwy proces budowlany.
Witam mieszkamy wraz z mezem i synem w polowie domu nalezacej do mojego tescia. W miare mizluwosci przeprowadzilismy remont ale dom wymaga dalszych nakladow a wlasciciel nie interesuje sie posesja. Co mozemy prawnie zrobic prawnie zeby nas nie wyrzucili. Maz jest zameldowany tam od 30 lat i robj naklady finansowe.
Szanowna Pani. Prosiłbym o wskazanie w pierwszej kolejności kto jest właścicielem drugiej części domu i na jakiej zasadzie korzystają Państwo z tej nieruchomości. Bez znajomości szczegółów ciężko doradzić coś konkretnego - zakładam, iż pisząc o 30 latach myśli Pani o zasiedzenie ale nie wiadomo czy Państwo spełnili przesłanki. Potrzebny byłby w szczególności numer księgi wieczystej aby doradzić dokładniej.
Dzień dobry, zakupiliśmy od dewelopera dom w zabudowie szeregowej w stanie deweloperskim, w którym mieszkamy ok. pół roku. Z naszej strony pozostawało jedynie ostateczne wykończenie. Dom nie jest zupełnie wyciszony z jednej strony. W sąsiadujących sypialniach czy salonie słychać telewizor sąsiadów, kichanie, rozmowy w ich pomieszczeniach, nie mówiąc o krzykach i bieganiu, które u nas tylko "przekłada". Sąsiadów z drugiej strony nie słyszymy w ogóle i oni nas także. Czy są normy izolacji akustucznej, które muszą być spełnione w takim budynku? Czy możemy walczyć z deweloperem o dodatkowe wyciszenie na jego koszt lub odszkodowanie?
Szanowni Państwo. Analizę należałoby rozpocząć od planów domu i zweryfikowania czy już w planie nie zakładano mniejszego wygłuszenia po jednej stronie. Gdyby okazało się, iż jest takie samo trzeba byłoby zweryfikować czy zamontowano tą izolację ponieważ druga strona prawdopodobnie będzie się bronić tym, że izolacja jest taka sama a po prostu sąsiedzi należą do kategorii uciążliwych.
Umowa najmu lokalu mieszkalnego - co dzieje się z umową najmu, kiedy jeden z najemców umiera? W umowie są 3 osoby - wynajmujący oraz dwoje najemców w relacji kolega - kolega/współlokatorzy. Jeden z najemców umiera. Czy w takim przypadku można wypowiedzieć umowę w trybie przyspieszonym bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Co z opłatami, którymi dotychczas najemcy dzielili się po połowie?
Generalnie (jeżeli w samej umowie nie ma innych zapisów) to umowa trwa nadal a jej zapisy nieaktualne należałoby zastąpić odpowiednio nowymi jeżeli będzie taka potrzeba - najczęściej jest tak, że za opłaty i czynsz wszystkie osoby odpowiadają solidarnie względem właściciela. Aby udzielić odpowiedzi wiążącej konieczne byłoby przeanalizowanie umowy.
Witam, mam pytanie odnośnie wykupu mieszkania ze wspólnoty mieszkaniowej. Rok temu pytaliśmy się o wykup mieszkania lecz nam odmówiono. W lutym tego roku złożyliśmy pismo i dostaliśmy zgodę po uprzedniej wycenie przez rzeczoznawcę. Moje pytanie jest następujące: Czy rzeczoznawca weźmie pod uwagę fakt iż to co jest w mieszkaniu jest "nasze" tzn mam tutaj na myśli zrobione gładzie, podłogi itd czy wyceni mieszkanie na podstawie jakiegoś ogólnego schematu nie patrząc ile już dotychczasowo w nie włożyliśmy? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
W zasadzie nakłady powinny być wzięte pod uwagę ale najpierw trzeba byłoby ustalić na jakiej podstawie prawnej posiadają Państwo to mieszkanie teraz - tzn. czy jest to lokatorskie prawo do lokalu czy też jakaś inna forma? Ponadto powinna istnieć uchwała spółdzielni co do szczegółowych zasad wyceny. Sugerowałbym po prostu skontaktować się ze wspólnotą aby udzieliła informacji w jaki sposób następują takie rozliczenia.
Witam, chcę kupić dom na kredyt hipoteczny, sprzedający chce podpisać ze mną umowę przyrzeczoną, moje pytanie, czy bank nie odmówi udzielenia kredytu jak będę miała spisaną tą umowę? Bo z tego co się zorientowałam to jest umowa przeniesienia własności, to jak bank udzieli kredyt na coś co jest moja własnością juz? Czy w tej umowie zawarty jest termin zapłaty i sposób i wtedy należy wpisać że to będzie na hipotekę? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.
Nie wiem czy w pytanie nie pomylono pojęć ponieważ najpierw zawiera się umowę przedwstępną - wtedy bank wie, że nieruchomość będzie zbyta na rzecz klienta i potrzebny mu jest kredyt hipoteczny - a po zapłacie zawiera się umowę przyrzeczoną tj. tą która przenosi własność. Byłoby to raczej niespotykana sytuacja aby ktoś przeniósł własność nieruchomości przed zapłatą.
Witam. Czy mogę przepisać działkę/pole o powierzchni poniżej 0,5 hektarów na córkę? Ja mieszkam w Norwegii, córka w Polsce i czy jest możliwość przepisania na nią online? Działka znajduje się w Polsce.
Zakładając, że Pytający jest jedynym właścicielem działki to zasadniczo odpowiedź brzmi - tak, można ale jak to z reguły bywa od tego mogą być wyjątki tj. gdyby działka była np. zajęta przez komornika (wtedy są z tym problemy) albo był np. ustanowiony zakaz zbywania. Aby to zweryfikować konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej czy nie ma tam ograniczeń. Co do samej czynności przepisania to konieczna jest wizyta u notariusza - nie ma możliwości zrobienia tego online. Można rozważyć niejako rozdzielenie czynności tj. Pytający składa oświadczenie przed notariuszem, że działkę chce oddać a córka w Norwegii przed konsulem, że działkę przyjmuje, Nie musi to nastąpić jednocześnie.
15 minut rozmowy telefonicznej z doświadczonym prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić w Twojej sprawie dalej. Prawnik odpowie na pytanie i udzieli konkretnych informacji.
Zamów
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak
Mickiewicza 23/4, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 8 godzin
Kancelaria Codex
Karpacka 24/B16, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Mateusz Szymkowiak
Nad Niprem 5 lok.2, 43-300 Bielsko-Biała
www.adwokat-szymkowiak.pl
BIELLEX KANCELARIA ADWOKACKA AGATA BIELAWSKA
Cieszyńska 59/2, 43-300 Bielsko-Biała
Odpowiada w ciągu 2 godzin
Bonk Przybyszewski Wasilewski Adwokacka Spółka Partnerska
Plac Żwirki i Wigury 9a, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Przemysław Babiarz
Szewska 14, 34-120 Andrychów
Barlickiego 2, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Radcy Prawnego Radca Prawny Jolanta Wykręt-Pawelec
Bielsko-Biała
Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Kula
Cyniarska 22 A, 43-300 Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Barbara Adamaszek-Byba
Młyńska 2/8, 43-300 Bielsko-Biała