Zmiany w umowach o pracę na czas określony.

      W dniu 22.02.2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy. Zmieniono m.in. przepisy dotyczące zawierania umów o pracę na czas określony. Obecnie umowę o pracę na czas określony, bądź umowy na czas określony nie można zawrzeć na okres dłuższy niż 33 miesiące, zaś ich liczba nie może przekraczać trzech, pomiędzy tymi samymi stronami. W przypadku, gdy umowę na czas określony zawarto na czas dłuższy niż 33 miesiące lub liczba umów na czas określony przekracza 3 to wówczas umowa po upływie wskazanego okresu oraz czwarta umowa przeistacza się w umowę o pracę na czas nieokreślony. 
        Zmianie uległy również terminy wypowiedzenia umów zawartych na czas określony. Dotychczas umowę można było wypowiedzieć za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, gdy umowa przewidywała taki termin. Obecnie przyjęto zasadę, że terminy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy ,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, 
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

         Do okresu zatrudnienia, o którym mowa powyżej, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.