Zakup kradzionego samochodu cz. 2 – jak odzyskać pieniądze.

Druga część artykułu zatytułowanego "Zakup kradzionego samochodu"o ile w pierwszej części przedstawiłem Państwu głównie aspekty karne związane z kupnem kradzionego samochodu, w tej części postaram się przedstawić Państwu instytucje prawa cywilnego, które mogą pomóc Państwu w odzyskaniu utraconych pieniędzy wydanych na kupno kradzionego auta.

 

W drugiej części wpisu odnośnie  kupna kradzionego samochodu  odpowiem na zadane pytanie nr 2 znajdujące się w cz. 1 wpisu tj.:  Co z moim samochodem oraz wydanymi pieniędzmi w sytuacji, gdy okaże się, że był to samochód pochodzący z przestępstwa ? Tutaj rozwiązań jest kilka zależnie od:

  • sytuacji i okresu od zakupu auta, po jakim zorientowaliśmy się, że samochód pochodzi z przestępstwa oraz
  • samego faktu skazania nas za wymienione w części pierwszej przestępstwo paserstwa lub też nie.

 

Co do zasady o bycie skradzionego samochodu będzie  decydował Sąd prawomocnym wyrokiem . W przypadku skazania osoby, którą oskarżono o paserstwo Sąd na podstawie art. 44 § 1 k.k. orzeknie o przepadku  danego samochodu na rzecz Skarbu Państwa, jednakże jeżeli Sąd ma wiedzę odnośnie osoby, która była „prawowitym” właścicielem samochodu to na podstawie art. 44 § 5 k.k. nie orzeknie przepadku, a samochód  zostanie zwrócony właścicielowi , któremu skradziono auto.

 

W przypadku, gdy od nabycia skradzionego samochodu upłynęło trzy lata zgodnie z kodeksem cywilnym  przysługuje nam ochrona , jako nabywcy pojazdu. Zgodnie z art. 169 § 2 k.c. przedmiotowy samochód stanie się naszą własnością, jeżeli od chwili utraty przez poprzedniego właściciela upłynął okres 3 lat.

 

Dodatkowo musimy być nabywcą pojazdu w tak zwanej  dobrej wierze , czyli nie możemy wiedzieć, iż przedmiotowy samochód był kradziony. W przypadku, gdy w tym trzyletnim okresie nastąpiło kilkakrotne zbycie rzeczy skradzionej (np. samochód parę razy zmieniał właściciela) to jego  nabywca  w dobrej wierze  nabywa własność t ylko wtedy, gdy wszyscy pozostali nabywcy również byli osobami posiadającymi dobrą wiarę  (chodź, co do ostatniego aspektu w doktrynie istnieją różne stanowiska). W każdym razie, gdy posiadamy samochód od 3 lat i wiemy, że nabywaliśmy go w przekonaniu, iż kupujemy samochód bez wad prawnych (niekradziony) to możemy dochodzić własności tego samochodu.

 

Na drodze postępowania cywilnego możemy dochodzić jeszcze  kilku roszczeń  w zależności od pewnych okoliczności faktycznych.

W przypadku, gdy byliśmy posiadaczami ubezpieczenia  Auto Casco   możemy zwrócić się do Ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania, a w przypadku odmowy skierować sprawę na drogę procesu cywilnego . Warto w tym miejscu podkreślić, iż bardzo często w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) ubezpieczyciele zawierają zapis, iż  nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, będące następstwem zdarzeń w pojazdach nielegalnie wprowadzanych na obszar Wspólnoty Europejskiej Rzeczypospolitej Polskiej   wówczas, gdy ubezpieczający posiada wiedze o fakcie nielegalnego wprowadzenia pojazdu na obszar celny Wspólnoty Europejskiej . Tutaj ponownie będziemy zobowiązani do udowodnienia swojej  dobrej wiary.  Zapisy zawarte przez Ubezpieczyciela mogą być różne, dlatego też przed zawarciem ubezpieczenia AC warto jest dokładnie zapoznać się z jego zapisami pod kątem kupna skradzionego samochodu.

 

Kolejnym uprawnieniem, które nam przysługuje w przypadku zakupu używanego samochodu pochodzącego z przestępstwa jest skorzystanie z tak zwanej   rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej.   By móc skorzystać z ww. uprawnienia  musimy mieć wiedzę odnośnie osoby, która nam sprzedała samochód.  W praktyce może się zdarzyć, że nabyliśmy samochód w Niemczech od osoby, której później namierzenie będzie dla nas praktycznie niemożliwe. Przedmiotowe roszczenie będzie nam przysługiwało również w stosunku do właściciela komisu, w którym nabyliśmy skradzione auto.

 

Rękojmia jest to odpowiedzialność sprzedawcy za wady prawne samochodu. Kodeks cywilny reguluje dwa rodzaj wad:

  1. Wady fizyczne;
  2. Wady prawne;

Wada fizyczna  zgodnie z art. art. 5561 § 1 k.c. polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową, np., gdy sprzedawca zapewnia nas, że samochód posiada automatyczną klimatyzację, a w rzeczywistości w ogóle takowej nie posiada.

 

Wada prawna  zgodnie z art. 5563 k.c. ma miejsce wtedy, gdy  rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej (przypadek naszej kradzieży auta) albo, jeżeli jest obciążona prawem os. trzeciej.

 

Przy dochodzeniu swoich praw z tytułu wady prawnej bardzo ważne jest zachowanie przewidzianych terminów. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy można wykonać  od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o istnieniu przedmiotowej wady  (np. gdy Policja nam oświadczyła, że samochód jest kradziony i go zabezpieczyła). Swoich praw należy dochodzić w terminie  w terminie 1 roku , a gdy kupujący jest  konsumentem,  (czyli co do zasady osobą fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą)  okres ten wynosi 2 lata.

 

Uprawnienia przysługujące kupującemu to m.in.:

– prawo żądania zwrotu ceny pojazdu;

– prawo odstąpienia od umowy sprzedaży;

– prawo dochodzenia zwrotu zapłaconej ceny pojazdu;

– prawo żądania naprawienia szkody.

 

Dodatkowo warto podkreślić, iż warunkiem odpowiedzialności sprzedawcy jest to, że kupujący nie miał wiedzy odnośnie istnienia wady w momencie zakupu, czyli nie wiedział, iż kupowany samochód jest kradziony.

 

Podsumowując w przypadku uzyskania informacji, iż nasz samochód pochodzi z przestępstwa istnieje klika możliwości, które dają nam  szansę,  czasami zaledwie jej cień na odzyskanie, chociaż utraconych pieniędzy.

 

adwokat 

Ernest Mocarski

www.ernestmocarski.pl