Upadłość konsumencka- co warto wiedzieć?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć każda osoba fizyczna, która aktualnie nie prowadzi działalności gospodarczej jeżeli stała się niewypłacalna . Niewypłacalność oznacza, że dłużnik nie jest w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań w terminie i stan ten ma charakter trwały.

Jakie są korzyści z ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Funkcją upadłości konsumenckiej jest przede wszystkim oddłużenie zadłużonego konsument a. Skutecznie przeprowadzone postępowanie upadłościowe prowadzi do umorzenia niezapłaconych przez dłużnika zobowiązań. Ponadto w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie są już naliczane odsetki od zobowiązań dłużnika.

Czy upadłość konsumencka jest korzystna dla wierzycieli?

Co do zasady nie. Skoro dłużnik zyskuje, ktoś musi na tym tracić. Najczęściej jednak wierzyciele osoby, która ogłosiła upadłość konsumencką to podmioty instytucjonalne takie jak banki, czy fundusze inwestycyjne, które mają wkalkulowane ryzyko ogłoszenia upadłościkonsumenckiej przez swojego dłużnika w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Zdarza się jednak, że wskutek ogłoszenia upadłości konsumenckiej to osoba fizyczna nie uzyska zaspokojenia swojej wierzytelności, a przez to sama będzie musiała ogłosić upadłość konsumencką.

Jak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Taki wniosek powinno się składać w formie elektronicznej za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych . Wyjątkowo można taki wniosek sporządzić w formie papierowej i wysłać do Sądu albo dostarczyć do sekretariatu tego Sądu. Nie mniej jednak w takim przypadku to pracownik Sądu będzie musiał wprowadzić ten wniosek do KRZ, co w ydłuży czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy . Do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składanego w formie elektronicznej należy dołączyć skany dokumentów stanowiących dowody w sprawie, a w terminie 3 dni od złożenia do tego wniosku przesłać do Sądu oryginały tych dokumentów. Obowiązek przesłania oryginałów dokumentów nie dotyczy sytuacji, gdy wniosek jest składany w imieniu dłużnika przez adwokata, radcę prawnego lub osobę posiadającą licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Kto może reprezentować dłużnika w toku postępowania upadłościowego?

Dłużnik w toku postępowania upadłościowego może być reprezentowany przez adwokata, radcę prawnego lub osobę posiadającą licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

We wniosku tym musimy podać dane wszystkich wierzycieli oraz wysokość i datę wymagalności przysługujących im zobowiązań . Ponadto musimy określić jakie dochody dłużnik osiągnął w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej i jakie koszty utrzymania poniósł w tym okresie. Na okoliczność posiadanych zobowiązań, ponoszonych wydatków oraz osiąganych dochodów należy przedłożyć stosowne dowody, np. rachunek za media, zaświadczenie o wynagrodzeniu, czy też nakaz zapłaty.Oczywiście musimy także uzasadnić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.Z uwagi na fakt, że co do zasady wszystkie składniki majątku dłużnika wejdą do masy upadłości należy je w tym wniosku wymienić.

Uzasadnienie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

W uzasadnieniu tego wniosku powinniśmy wskazać kiedy zaczęły się nasze problemy finansow e. Sędziowie zwracają uwagę na to, aby w uzasadnieniu dłużnik podał kiedy zaciągnął pierwsze zobowiązanie. Należy także opisać przyczyny niewypłacalności. Co prawda na etapie ogłoszenia upadłości konsumenckiej Sąd nie bada już przyczyn niewypłacalności, ale warto opisać je w wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, gdyż będzie miało to znaczenie na kolejnych etapach postępowania. Do najczęstszych przyczyn niewypłacalności należy utrata pracy, nieudana inwestycja , niepowodzenie działalności gospodarczej, czy też choroba.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej- co dalej?

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszystkie postępowania egzekucyjne prowadzone w stosunku do dłużnika zostaną umorzone , a sądowe zawieszone. Zostanie zablokowane także rachunki bankowe dłużnika. Dłużnik będzie mógł nadal korzystać z tych rachunków, jeżeli syndyk go tego upoważni. W praktyce syndycy udzielają takiego upoważnienia.

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej syndyk skontaktuję się z dłużnikiem i odwiedził go w miejscu jego zamieszkania. Syndyk będzie musiał ustalić jaki majątek posiada dłużnik. Jeżeli taki majątek dłużnik posiada zostanie on spieniężony, w celu zaspokojenia wierzycieli dłużnika. Wierzyciele będą musieli zgłosić swoje wierzytelności, w przeciwnym przypadku nie będą mogli uczestniczyć w podziale funduszów masy upadłości.

Czy dłużnik będzie mógł zatrzymać nieruchomość, w której mieszka?

Co do zasady nie. Do masy upadłości wejdzie także nieruchomość, w której dłużnik zamieszkuje. Nie mniej jednak, w takim przypadku dłużnik może domagać się wydzielenia z ceny uzyskanej z tytułu sprzedaży tej nieruchomości sumy odpowiadającej wysokości czynszu za 24 miesiące z tytułu wynajmu mieszkania w tej samej lub sąsiedniej miejscowości, w której do tej pory zamieszkiwał. Ponadto jeżeli nieruchomość nie została jeszcze sprzedana dłużnik może zwrócić się do Sądu o przyznanie zaliczki na poczet tej kwoty, która zostanie tymczasowo pokryta przez skarb państwa.

Plan spłaty i umorzenie zobowiązań

Po likwidacji majątku upadłego syndyk przygotuje projekt plany spłaty wierzycieli przez dłużnika, względnie zaproponuje umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty . Oczywiście decyzja należy do Sądu. Na odstąpienie od ustalenia planu spłaty mogą liczyć dłużnicy, którzy są niezdolni do pracy albo z innego powodu nie będą mogli wykonać jakiegokolwiek planu spłaty. Plan spłaty co do zasady jest wyznaczany na okres 36 miesięcy, w przypadku spłaty dużej części zobowiązań może on zostać skrócony, natomiast gdy dłużnik doprowadził do stanu niewypłacalności ze swojej winy plan spłaty może zostać wydłużony do 7 lat. Po wykonaniu planu spłaty pozostała część niespłaconych zobowiązań powinna zostać umorzona. W praktyce w ramach planu spłaty dłużnicy spłacają zazwyczaj od 5 do 30 % zaciągniętych zobowiązań , dlatego wysokość umorzonych zobowiązań jest wysoka.