Świadek w sądzie czyli abc bycia dobrym świadkiem

Otrzymałaś/ eś wezwanie do sądu w charakterze świadka i zastanawiasz się co Cię tam czeka i czego się od Ciebie oczekuje? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i informacji, które mogą Ci pomóc
w spełnieniu roli świadka.

Wezwanie do sądu przychodzi do nas pocztą i trzeba je odebrać za potwierdzeniem odbioru, ponieważ sąd musi wiedzieć, czy wezwanie zostało odebrane.

W wezwaniu znajdziesz dokładne informacje, gdzie, ( pod jakim adresem, w którym sądzie, w jakiej sali) i kiedy,

(w jakim dniu, miesiącu i o której godzinie) masz się stawić do sądu.

W wezwaniu podana jest również sygnatura akt, ale ta informacja niewiele Ci powie o tym, w jakiej sprawie zostałeś/aś wezwany/a. Najczęściej wiemy kto i do jakiej sprawy może nas wzywać, jednak zdarza się, że zostajemy powołani na świadków bez naszej wiedzy i woli.

Jak prawidłowo wywiązać się ze swojego zadania?

Po pierwsze trzeba się stawić w sądzie w wyznaczonej dacie i godzinie. Jeśli odbierzemy wezwanie sądu i je zignorujemy grozi nam grzywna, którą może na świadka nałożyć sąd.

Jeżeli nie możesz iść do sądu w wyznaczonym terminie musisz usprawiedliwić swoją nieobecność i przedłożyć sądowi stosowne zwolnienie lekarskie, albo dowód w postaci biletu lotniczego, na potwierdzenie, że nie było Cię wtedy w kraju, ewentualnie jakikolwiek inny dokument, który potwierdzi, że Twoja nieobecność nie była  podyktowana złośliwością
z Twojej strony, czy chęcią utrudniania postępowania.  Usprawiedliwienie nieobecności uchroni Cię przez nałożeniem na Ciebie kary w postaci grzywny.

Pamiętaj, że uporczywe niestawianie się w sądzie może skutkować tym, że sąd zarządzi przymusowe doprowadzenie Cię do budynku sądu w celu złożenia przez Ciebie zeznań. Przymusowe doprowadzenie odbywa się w asyście policji
i nie należy do przyjemnych przeżyć, dlatego lepiej odpowiadać na wezwania sądu i współpracować.

Jak wygląda przesłuchanie świadka?

Sąd rozpoczyna przesłuchanie świadka od sprawdzenia jego tożsamości dlatego pamiętaj, aby mieć przy sobie dowód tożsamości albo inny dokument, na podstawie którego sąd będzie mógł zweryfikować czy Ty to Ty.

Miejsce dla świadka jest na środku sali rozpraw, najczęściej jest to mównica z mikrofonem. Sąd zaprosi Cię na właściwe miejsce dlatego nie musisz się denerwować, że zrobisz coś niewłaściwego.

Co do zasady świadkowie zeznają w pozycji stojącej. Jeśli jesteś chory/a, masz kłopoty z utrzymaniem pozycji stojącej, powiedz o tym sądowi i poproś o możliwość składania zeznań w pozycji siedzącej. Sąd wyrazi na to zgodę, ale musisz o to poprosić, a nie sam/a o tym decydować czy będziesz siedział/a czy stał/a.

Przesłuchanie rozpoczyna się najczęściej od pytania sądu, czy wiesz po co i w jakiej sprawie zostałeś/aś wezwany/a do sądu. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, sąd poprosi , żebyś opowiedział/a o wszystkim co jest Ci wiadome
w sprawie. Dopiero po Twojej swobodnej wypowiedzi sąd dopyta o rzeczy, które chciałby jeszcze od Ciebie usłyszeć. Prawo do zadawania Ci pytań mają także strony postępowania i ich przedstawiciele (pełnomocnicy – adwokaci, radcy prawni), a także prokurator jeśli uczestniczy w sprawie.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie pamiętasz, nie jesteś pewny/a to uczciwie o tym mów sądowi. Masz prawo nie pamiętać  zdarzeń, które miały miejsce dawno temu. Pamiętaj, że kłamanie w sądzie może Cię drogo kosztować, bo za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna.

Po złożeniu przez Ciebie zeznań, sąd zwalnia Cię z roli świadka i pozwala opuścić budynek sądu. Uważnie słuchaj co mówi do Ciebie sąd. Może się zdarzyć, że sąd przerwie Twoje zeznania i zarządzi przerwę, po której będziesz musiał/a wrócić na salę rozpraw i dalej składać zeznania, dlatego ważne jest abyś na sali rozpraw był/a przytomna/y i uważnie słuchał/a czego się od Ciebie oczekuje.

Część z Was pewnie zastanawia się czy świadek musi być jakoś szczególnie ubrany? Odpowiedź brzmi „nie”. Wystarczy schludne, codzienne ubranie. To o czym należy pamiętać, że niestety mimo powiedzenia, że nie szata zdobi człowieka, to jak wyglądamy robi ogromną różnicę w tym jak nas odbierają inni. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie w sądzie i być uznanym/ą za osobę wiarygodną zadbaj o swój strój. Załóż ubranie czyste i skromne. Duży dekolt, krótka spódnica, krótkie spodenki i rozchełstana koszula to nie ubrania formalne. Zastanów się jak ubrałbyś/ałabyś się na przykład na rozmowę o pracę, albo na egzamin w szkole i ten sam styl i zestaw ubrań zastosuj w trakcie wizyty w sądzie.