Różnice i podobieństwa pomiędzy zawodem radcy prawego i adwokata

Adwokat – definicja zawodu

Osoba wykonująca zawód adwokata zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej zarówno dla osób fizycznych, spółek, czy innych osób prawnych i jednostek organizacyjnych zarówno publicznych i prywatnych. Pomoc prawna polega, w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu pism, opinii oraz innych dokumentów istotnych punktu widzenia prawnego oraz reprezentacją swoich mocodawców w Sądzie jako pełnomocnik lub obrońca.  Adwokat to zawód zaufania publicznego.

Radca prawny – definicja zawodu

Radca prawny podobnie jak adwokat świadczy pomoc prawną.  Radca prawny to także zawód zaufania publicznego Zakres tej pomocy jest taki sam jak, w przypadku adwokata. Radca prawy również może reprezentować Klienta, podobnie jak adwokat przed Sądami wszystkich instancji, w tym w sprawach karnych. Jeszcze kilkanaście lat temu zakres uprawnień radcy prawnego był ograniczony, gdyż osoba wykonująca ten zawód nie mogła pełnić funkcji obrońcy w postępowaniu karnych oraz pełnomocnika, w niektórych sprawach rodzinnych. Aktualnie zakres uprawnień adwokata i radcy prawnego jest taki sam.  Czasami Klienci mają wątpliwości czy radca prawny może ich reprezentować w Sądzie. W obecnym stanie prawnym radca prawny może ich reprezentować w każdej sprawie.

Radca prawny i adwokat – różnice

Podstawową różnicą w zakresie wykonywania tych dwóch zawodów jest to, że radca prawny może wykonywać zawód także na podstawie stosunku pracy, a adwokat nie. Warto jednak pamięta, ze w przypadku gdy radca prawny jest zatrudniony na etacie to wówczas nie może już pełnić funkcji obrońcy w sprawie karnej. Ponadto adwokaci i radcy prawni mają osobny samorząd, odrębne kodeksy etyczne i regulaminy wykonywania zawodu .Regulacje te są jednak bardzo podobne.

Adwokat i radca prawny, a prawnik

Przyjmuje się, że każda osoba, która ukończyła studia prawnicze może się określać mianem prawnika. W węższym rozumieniu tego pojęcia prawnikiem można określić wyłączne osobę, która wykonuje zawód prawniczy, np. adwokata czy sędziego. Nie powinno nazywać się prawnikiem osoby, która nie posiada nawet studiów prawniczych, gdyż wówczas jest to ewidentne prowadzenie w błąd.

Czy radca prawny może zostać adwokatem?

Tak. Osoba, która wykonywała zawód radcy prawnego przynajmniej przez jeden dzień może zostać radcą prawnym bez konieczności odbycia aplikacji, czy zdania egzaminu adwokackiego. Na takich samych zasadach adwokat może zostać  radcą prawnym. Inaczej wygląda sytuacja, gdy adwokat lub radca prawny chciałby zostać np. sędzią, w takim przypadku musi bowiem wykazać przynajmniej 3-letni staż w zakresie wykonywania odpowiednio zawodu radcy prawnego lub adwokata. Ustawodawca uznał zatem, że doświadczenie związane z wykonywaniem tych dwóch zawodów- adwokata i radcy prawnego jest sobie równoważne.

Jak zostać adwokatem lub radcą prawnym?

Wymagania, w przypadku kandydatów na radców prawnych i adwokatów są podobne, prawie takie same. Ścieżką dojścia do tych zawodu wymaga ukończenia wyższych studiów prawniczych, uzyskania tytułu zawodowego magistra oraz ukończenia odpowiednio aplikacji adwokackiej lub radcowskiej zwieńczonej złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu adwokackiego lub radcowskiego. Obie aplikacje trwają 3 lata, a warunkiem przystąpienie do nich jest zaliczenie z wynikiem pozytywnym egzaminu wstępnego. Aplikacje podobnie jak egzamin zawodowy są odpłatne, podobne jak wpis na listę adwokatów lub radców prawnych. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku odbycia aplikacji i złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu zawodowego. Dotyczy to między innymi osób posiadających tytuł naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych, czy osób, które zajmowały stanowisko sędziego, prokuratora, czy notariusza.  Do egzaminu zawodowego bez konieczności  odbycia aplikacji mogą przystąpić natomiast doktorzy nauk prawnych, czy osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych pracowały co najmniej przez 4 lata u adwokata lub radcy prawnego i wykonywały w ramach tego zatrudnienia czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej. Jak widać ścieżka dojścia do tych zawodów jest długa, gdyż wymaga wielu lat nauki i weryfikacji zdobytej wiedzy

W jakiej formie może wykonywać zawód adwokat i radca prawny

Jak wcześniej wspominano radca prawny może wykonywać zawód na podstawie stosunku pracy. Warto jednak pamiętać, że może on wówczas świadczyć usługi prawne wyłącznie na rzecz pracodawcy, a nie np. Klientów pracodawcy, chyba że jego pracodawca prowadzi Kancelarie lub spółkę w rozumieniu przepisów ustawy o adwokaturze lub ustawy o radcach prawnych. Ponadto radca prawny tak samo jak adwokat może wykonywać zawód w formie indywidualnej działalności gospodarczej lub spółki osobowej. Warto jednak pamiętać, że wspólnikami takich spółek, z wyjątkiem komandytariuszy mogą być wyłącznie adwokaci, rady prawni, rzecznicy patentowi  lub doradcy podatkowi. Adwokaci i radcy prawni nie mogą natomiast wykonywać zawodu w formie spółki kapitałowej, tj., spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjna oraz spółki akcyjnej. Warto zaznaczyć, że w ramach prowadzonej Kancelarii lub spółki prawniczej adwokat lub radca prawny może świadczyć wyłącznie usługi prawne. Jeżeli taki prawnik prowadzi także innego rodzaju działalność musi ona być wyraźne oddzielona od jego Kancelarii lub spółki prawniczej.

Cennik usług adwokackich i radcowski

Wysokość wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego jest w pewnym zakresie regulowana. Minimalna i maksymalna stawka za usługi prawne świadczone przez adwokata lub radcę prawnego jest ustalona w rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości. Stawka maksymalna zgodnie z tym rozporządzaniem stanowi sześciokrotność stawki minimalne, która jest  stosunkowo niska. W przypadku wygrania sprawy w Sądzie reprezentowana przez adwokata lub radcy prawnego strona może domagać się od strony przeciwnej zwrotu kosztów poniesionych na wynagrodzenia swojego pełnomocnika.

Czy wato skorzystać zpomocy prawnej adwokata lub radcy prawnego?

Jeżeli mamy problem prawny na pewno warto skonsultować się z profesjonalnym prawnikiem. Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego też nie warto odkładać wizyty u adwokata jeżeli jest ona potrzebna.