Prawo do odstąpienia od umowy przez konsumenta.

W wypadku zawarcia umowy na odległość (np. telefonicznie, przez internet), lub umowy poza lokalem przedsiębiorstwa (a więc w innym miejscu niż siedziba przedsiębiorcy), konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy, bez konieczności podania przyczyny.

Komu przysługuje prawo odstąpienia od umowy ?

Uprawnienie do odstąpienia od umowy w wypadku zawarcia jej na odległość lub poza siedzibą przedsiębiorstwa przysługuje wyłącznie konsumentowi. W najbardziej ogólnym ujęciu konsument to osoba fizyczna, która dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Ile czasu konsument ma na odstąpienie od umowy ?

Konsument ma 14 dni na realizację prawa do odstąpienia od umowy. Termin ten liczy się od dnia otrzymania zakupionej rzeczy. Jeżeli dana rzecz dostarczana jest konsumentowi częściami, początek biegu terminu na odstąpienie od umowy liczy się od dostarczenia ostatniej rzeczy, partii lub części. Jeżeli jednak przedmiotem umowy jest regularne dostarczanie towarów lub rzeczy przez określony czas (np. prenumerata gazety), uprawnienie do odstąpienia od umowy musi zostać zrealizowane przez konsumenta w ciągu 14 dni od daty dostarczenia pierwszej rzeczy. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział jednak wyjątek. Mianowicie, jeżeli przedsiębiorca nie poinformuje konsumenta o przysługującym mu prawie odstąpienia od umowy, ten może z tego uprawnienia skorzystać w ciągu kolejnych 12 miesięcy od otrzymania rzeczy. Jeżeli jednak w tym okresie przedsiębiorca przekaże konsumentowi informacje o prawie do odstąpienia od umowy, konsument uprawnienie to musi zrealizować w ciągu kolejnych 14 dni od daty otrzymania takiej informacji.

Co należy zrobić, aby skutecznie odstąpić od umowy ?

Realizacja prawa do odstąpienia od umowy następuje poprzez złożenie przez konsumenta drugiej stronie (przedsiębiorcy) stosownego oświadczenia. Nie ma szczególnych wymogów co do formy takiego oświadczenia, jednak da celów dowodowych wskazane jest aby zostało ono złożone w formie pisemnej.

Do zachowana terminu do odstąpienia od umowy wystarczające jest nadanie oświadczenia o odstąpieniu przed upływem 14 dni od dnia otrzymania rzeczy lub towaru.

Jakie są skutki odstąpienia od umowy przez konsumenta ?

W wypadku skutecznego złożenia przez konsumenta oświadczenia o odstąpieniu, przyjmuje się, iż do umowy między stronami w ogóle nie doszło. W związku z tym na obu stronach ciążą określone obowiązki. Przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić konsumentowi- w terminie 14 dni od daty otrzymania oświadczenia o odstąpieniu- wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym także koszty dostarczenia towaru. Taki sam termin ma konsument na zwrot otrzymanego towaru, przy czym jest on liczony od daty złożenia przez niego oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Należy jednak pamiętać, iż w niektórych sytuacjach to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek odbioru towaru dostarczonego konsumentowi. Ma to miejsce w sytuacji gdy zgodnie z umową towar został doręczony do miejsca zamieszkania konsumenta, a jego charakter (np. duże gabaryty rzeczy) lub właściwości nie pozwalają na jego odesłanie tradycyjną przesyłką pocztową.

Sprawy cywilne w Bielsku-Białej

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie cywilnej lub powierzeniem prowadzenia takiej sprawy w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej