O czym należy pamiętać zawierając umowę przez internet ?

Współczesny rozwój technologii daje możliwość zawierania umów również przy użyciu internetu. Z możliwości takiej korzystają zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne. Co więcej w chwili obecnej nie są to już tylko drobne umowy życia codziennego, ale również zobowiązania, które z uwagi na swój przedmiot lub wartość należy traktować jako istotne dla osób, które je zaciągają. O czym więc należy pamiętać przy zawieraniu umów w internecie ?

Kiedy dochodzi do zawarcia umowy przez internet ?

Do zawarcia umowy co do zasady dochodzi z chwilą złożenia oświadczenia woli drugiej stronie. Oświadczenie to musi dojść do osoby do której jest kierowane w taki sposób, aby mogła się z nim zapoznać. Jak tłumaczę klientom mojej kancelarii adwokackiej wymagane przez prawo oświadczenie woli nie musi przybrać sformalizowanej postaci. Wystarczy każde zachowanie z którego jednoznacznie wynika wola zawarcia umowy.

Podobnie wygląda to w wypadku zawierania umów przez internet. Jako adwokat wskazuję, iż  w takiej sytuacji do zawarcia umowy dochodzi z chwilą gdy oświadczenie woli zostało wprowadzone do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, by druga strona mogła się z nim zapoznać. Inaczej mówiąc wystarczy np. wymiana e-maili lub kliknięcie przycisku „akceptuję” lub innego podobnie brzmiącego, aby zawrzeć umowę. Zasada ta ma jednak zastosowanie jedynie wtedy jeżeli ze złożonych przez strony oświadczeń wynikają wszystkie istotne kwestie dotyczące umowy takie jak np. jej przedmiot, wynagrodzenie, czas realizacji, itd.

Jaki stąd wniosek ? Należy uważać co piszemy i w co klikamy w internecie. Jako adwokat często spotykam się sytuacjami gdy od klienta dochodzona jest zapłata za umowę zawartą przez internet.

Czy przez internet można zawrzeć wszystkie umowy ?

Jako adwokat na tak postawione pytanie muszę udzielić odpowiedzi negatywnej. Istnieją bowiem kategorie umów, dla których przepisy prawa pod rygorem nieważności wymagają formy szczególnej. Najbardziej oczywistym przykładem są umowy dotyczące przeniesienia prawa własności nieruchomości, które muszą zostać zawarte w formie aktu notarialnego.

Jeżeli zawrzemy taką umowę przez internet, będzie ona nieważna. Wiąże się z tym kolejna pułapka przy zawieraniu umów przez internet na którą zwracam uwagę klientom mojej kancelarii adwokackiej. Mianowicie, może się okazać, że na podstawie nieważnej umowy zawartej przez internet, spełnimy świadczenie na rzecz drugiej strony, którego zwrotu będziemy musieli następnie od niej dochodzić.

Odstąpienie od umowy.

Konsumentom, którzy zawarli umowę na odległość (np. przez internet) przysługuje prawo odstąpienia od tej umowy. Termin na złożenie takiego oświadczenia z reguły wynosi 14 dni. Wskutek odstąpienia od umowy, uważa się ją za niezawartą, a strony zobowiązane są zwrócić wszystko co wzajemnie sobie świadczyły.

Jako adwokat wskazuję jednak, iż nawet w wypadku konsumentów, w niektórych wypadkach, odstąpienie od umowy będzie niemożliwe. Stanie się tak np., jeżeli przedsiębiorca za zgodą konsumenta wykonał w całości swoje zobowiązanie lub przedmiotem umowy jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu.

Sprawy cywilne w Bielsku-Białej

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie cywilnej lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.