Jak zachować się w sądzie?

Pomijając profesjonalistów, dla których sąd jest miejscem pracy, wizyta w sądzie najczęściej wiąże się z nerwami. Nigdy nie wiadomo, co nas tam spotka, nie mamy przecież, na co dzień z tym do czynienia
i siłą rzeczy boimy się.

Czy jest jakaś metoda, aby przygotować się do takiej wizyty i zredukować stres do minimum?

Zdecydowanie tak.  W zależności od tego, w jakiej roli przyjdzie nam znaleźć się w sądzie możemy przygotować się bardziej lub mniej wyczerpująco do tego, co nas czeka.

Przede wszystkim, jeśli chcemy zrobić dobre wrażenie na osobach, z którymi się tam spotkamy (sędzia, prokurator, adwokaci, radcy prawni, czy nawet nasz przeciwnik procesowy) warto przygotować schludny, czysty strój. Nikt nie wymaga, aby do sądu stawiać się w nowych ubraniach, ale z mojego doświadczenia wynika, że osoby czyste, eleganckie i zadbane robią lepsze wrażenie i są bardziej wiarygodne.

Jeżeli idziemy do sądu jako świadkowie, dobrze jest wiedzieć w jakiej sprawie nas tam wzywają. Jeśli nie mamy pojęcia, co i kto może od nas żądać wyjaśnień nie pozostaje nam nic innego jak czekać na termin
i dowiedzieć się na miejscu o co chodzi.

Jak już stajemy przed sądem nie musimy znać odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania.  Świadek ma prawo pewnych rzeczy nie pamiętać i należy o tym uczciwie powiedzieć. Jeśli czegoś nie pamiętamy to lepiej to przyznać niż zmyślać i próbować na siłę odpamiętywać zdarzenia. Naszymi wymysłami możemy zaszkodzić  nie tylko stronie, która bierze udział w procesie i która nas powołała na świadka, ale przede wszystkim sobie, bowiem za składanie fałszywych zeznań grozi nam odpowiedzialność karna.

Jeśli jesteś stroną postępowania warto zastanowić się, co w czasie bytności w sądzie chciałabym/ chciałbym załatwić. Jeżeli powołałeś/aś świadków zastanów się, jakie pytania im zadasz i czego chcesz się od nich dowiedzieć w trakcie przesłuchania.

Jeśli nadszedł czas na przesłuchania stron przemyśl, co chcesz sądowi powiedzieć w trakcie tego przesłuchania. Przy przygotowaniu pomaga zrobienie notatek i wypisanie w punktach najważniejszych spraw, o których chcesz powiedzieć.

Dzięki takim notatkom niczego nie zapomnisz i będziesz bardziej spokojny/a w trakcie sprawy
i pobytu na sali rozpraw.

Niezależnie od tego, w jakiej roli idziesz sądu miej zawsze przy sobie dokument tożsamości. Sąd musi zweryfikować na jakiejś podstawie Twoją tożsamość i brak dokumentu może spowodować, że zamiast pójść do sądu raz i o tym zapomnieć, będziemy musieli przyjść po raz kolejny już
z dokumentem.