Jak zachować się podczas zatrzymania.

Jak zachować się podczas zatrzymania.

Jak zachować się podczas zatrzymania.

Lepiej powiedzieć mało niż zbyt wiele. Powinniśmy uważać na to, co mówimy. Pierwsze przesłuchanie w charakterze podejrzanego jest często newralgicznym momentem w postępowaniu karnym.

Policja zatrzymuje w razie podejrzenia, że zostało popełnione przestępstwo, musi zachodzić obawa ucieczki, ukrywania się, zatarcia śladów bądź nie można ustalić prawdziwego nazwiska osoby podejrzanej.

Nie należy wpadać w panikę.  Należy uważnie wysłuchać podstaw zatrzymania. Starać się uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących zarzutów i domagać się przedłożenia dowodów. Nie wolno reaguj na krzyki, zmiany tonu zatrzymujących, prowokacje czy obietnice pomocy – są to standardowe metody, a obietnic prawie nikt nigdy nie dotrzymuje. Nie należy również zachowywać się w sposób butny czy arogancki, najlepiej grzecznie i spokojnie – opanowując emocje wypytywać o szczegóły podstaw zatrzymania.

Przy poważnych zarzutach najlepiej odmówić składania wyjaśnień czyli skorzystać z   tzw. prawa do milczenia (art. 74 k.p.k.), należy pamiętać iż podejrzane, a później oskarżony może wyjaśniać na każdym etapie postępowania, czasami na początku lepiej nic nie mówić i zapoznać się z materiałem dowodowym i odnieść się do niego.

Po zatrzymaniu należy wskazać osobę, która ma być o tym fakcie powiadomiona.   Po fakcie zatrzymania  nie ma możliwości spotkania lub rozmowy z osobą zatrzymaną. Tylko adwokat może spotkać się i porozmawiać z zatrzymanym.

adw. Michał Bukowski