6 mitów o najmie okazjonalnym mieszkania

PEŁNY TEKST ARTYKUŁU ZNAJDZIESZ NA BLOGU PRAWAWYNAJMUJĄCEGO.PL

Poniżej 6 mitów o najmie okazjonalnym mieszkania:

#1 umowa najmu okazjonalnego mieszkania chroni Cię przed każdym ryzykiem prawnym

Niestety nie. Taka umowa nie uchroni Cię przed niepłacącym lokatorem. Nie uchroni Cię także przed dewastacją mieszkania.

Ułatwi Ci jednak odzyskanie kontroli nad mieszkaniem po zakończeniu umowy, jeżeli były lokator nie będzie Ci go chciał oddać dobrowolnie (z pominięciem długotrwałego procesu).

#2 umowa najmu okazjonalnego mieszkania podlega pod reżim ustawy o ochronie praw lokatorów w większym stopniu niż inne umowy najmu mieszkania

Jest odwrotnie. Jeżeli dopełnisz wszystkich formalności, do umowy najmu okazjonalnego nie stosuje się najbardziej uciążliwych przepisów  ww. ustawy(dla właściciela).

#3 Tylko brak umowy na piśmie chroni Cię przed niekorzystnymi uregulowaniami ustawy o ochronie praw lokatorów

Przeczytaj art. 660 kodeksu cywilnego

Art. 660 KC

Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony.

Część interpretatorów prawa uważa, że sankcja polegająca na tym, że umowę najmu mieszkania należy uznać za umowę na czas nieoznaczony, występuje już od momentu, w którym nie zastosowano do umowy najmu formy pisemnej, a nie dopiero po roku obowiązywania takiej umowy.

#4 umowy najmu okazjonalnego mieszkania nie można wypowiedzieć

Nieprawda.  Ustawa o ochronie praw lokatorów odsyła tutaj do art. 11 ust. 2 pkt 1-3 tej ustawy. Z powodów wymienionych w tym przepisie można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego mieszkania.

Uważam, że możesz, drogi Wynajmujący, dodatkowo dopisać swoje przesłanki wypowiedzenia (nie mogą być sprzeczne z art. 11 ust. 2 pkt 1-3).

#5 Koszty komornicze przy eksmisji po najmie okazjonalnym mieszkania to nawet kilka tysięcy złotych

Tak bylo. Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów tj. art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2363) za przeprowadzenie eksmisji z lokalu mieszkalnego (całego lokalu) komornik może pobrać maksymalnie 1500 zł.

#6 umowa najmu okazjonalnego mieszkania nie chroni Cię przed „zblokowaniem mieszkania” przez byłego lokatora z powodu tzw. lokalu socjalnego i pomieszczenia tymczasowego

Przepisów o najmie socjalnym lokalu i pomieszczeniu tymczasowym nie stosuje się przy najmie okazjonalnym mieszkania. To samo dotyczy tzw. okresu ochronnego, w którym nie wolno dokonywać eksmisji - tego przepisu nie stosuje się do prawidłowo zawartej umowy najmu okazjonalnego.

r.pr. Marek Rackiewicz

Pełny tekst artykułu znajdzieś tu.

UWAGA:

Pełny tytuł ustawy o ochronie praw lokatorów to:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1182 z późn. zm., dalej we wpisie „ustawa o ochronie praw lokatorów”)