#1 Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna to odpowiedź polskiego ustawodawcy na potrzebę istnienia formy działalności gospodarczej, która będzie łączyć prostotę założenia, ograniczenie odpowiedzialności założycieli spółki oraz możliwość działania na dużą skalę.

Adresatami prostej spółki akcyjnej mają być przedsiębiorcy z branży IT, start-up'y czy osoby skupiające się na innowacjach. Ale nawet jeśli działasz w innym sektorze gospodarki to prosta spółka akcyjna może być świetnym rozwiązaniem, bo jak wskazuje kodeks spółek handlowych, taka spółka może być utworzona w każdym prawnie dopuszczalnym celu.

W cyklu artykułów poświęconych prostej spółce akcyjnej, zostaną przybliżone prawne aspekty funkcjonowania prostej spółki akcyjnej, aby każda osoba, która zastanawia się nad założeniem takiej spółki mogła poznać regulacje prawne dotyczące tej spółki.

Na początku należy opowiedzieć kilka słów na temat umowy prostej spółki akcyjnej.

Umowę prostej spółki akcyjnej można zawrzeć zarówno w tradycyjnej formie aktu notarialnego , jak i przy wykorzystaniu wzorca umowy umieszczonego w systemie S-24 . Bez względu na sposób zawarcia umowy musi ona zawierać obowiązkowe elementy.

Przede wszystkim umowa powinna określać firmę oraz siedzibę spółki . Firma prostej spółki składa się z dowolnie ustalonej nazwy i obligatoryjnego dodatku "prosta spółka akcyjna" (w obrocie można używać skrótu "p.s.a."). Siedziba spółki to zaś miejsce, w któym znajdują się organy spółki. W praktyce, aby unikać częstych zmian umowy spółki lepiej wskazać jako siedzibę tylko miasto, bez podawania szczegółowego adresu spółki.

Następnym elementem umowy jest przedmiot działalności spółki. Przedmiotem działalności spółki jest naprościej rzecz ujmując to, czym spółka będzie się zajmować (szczegółowa lista przedmiotu działalności nie tylko prostej spółki akcyjnej znajduje się w Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Kolejną kwestią, która musi zostać wskazana w umowie jest liczba, seria i numery akcji, związane z nimi uprzywilejowanie akcjonariuszy obejmujących poszczególne akcje oraz cenę emisyjną akcji - o tym szerzej w następnych artykułach.

Oprócz tych elementów umowa spółki powinna zawierać informację o tym czy akcjonariusze wnoszą wkłady niepieniężne , a jeśli tak to jaki jest przedmiot tych wkładów, seria oraz numery akcji obejmowanych za wkłady niepieniężne oraz akcjonariuszy obejmujących te akcje.

Ponadto, jeśli wkładem niepieniężnym do spółki jest świadczenie pracy lub usług - również rodzaj i czas świadczenia pracy bądź usług.

W umowie prostej spółki akcyjnej należy wskazać także model organów spółki, liczbę członków zarządu oraz rady nadzorczej (jeżeli została ustanowiona), albo co najmniej minimalną i maksymalną liczbę członków tych organów.

W umowie prostej spółki należy wskazać także czas trwania spółki, jeśli jest on oznaczony.

Na marginesie, w umowie prostej spółki akcyjnej można również wskazać terminy wniesienia wkładów albo zawrzeć upoważnienie do ich określenia w uchwale akcjonariuszy . Jeżeli w umowie nie zostanie zawarte takie postanowienie, terminy wniesienia wkładów określa zarząd.

W następnym artykule zostanie omówiona kwestia wkładów niepieniężnych i ich roli w prostej spółce akcyjnej.