Zrzeczenie spadku na rzec dziecka.

Pytanie z dnia 24 maja

Mój mąż zmarł.w trakcie małżeństwa mieliśmy rozdzielczość majątkowa i wszystko co zgromadził chciał żeby odziedziczył syn min.dlatego ze będę spłacać komornika jeszcze conajmniej 10 lat.czy mogę zrzec się spadku na rzecz dziecka i jakie mogą być konsekwencje tego? Mąż nie zdążył sporządzić testamentu.

Dzień dobry. 1. Zrzec się dziedziczenia można tylko za pomocą umowy zawartej z przyszłym spadkobiercą za jego życia. 2. Po śmierci spadkobiercy można jedynie odrzucić spadek. 3. Odrzucenie spadku przez Panią będzie miało ten skutek, że Pani udział w spadku przejdzie na Pani dziecko. 4. W przypadku odrzucenia przez Panią spadku wierzyciele będą jednak mieli możliwość skorzystania z instytucji zawartej w art. 1024 § 1 KC. Zgodnie z tym artykułem jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać, ażeby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika. Oznacza to, że w przypadku odrzucenia spadku przez Panią - Pani wierzyciele będą mogli dochodzić zaspokojenia długu bezpośrednio od Pani syna (w zakresie Pani udziału w spadku męża). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 maja 2021 09:47 Zmodyfikowano dnia: 25 maja 2021 09:47 Obejrzało: 31 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.