Zrzeczenie spadku.

Pytanie z dnia 19 października 2021

Dzień dobry,
moja sprawa dotyczy zrzeczenia się z spadku po siostrze mojego taty.
A zatem sprawa wygląda następująco moja ciocia zmarła i pozostawiła po sobie spadek jakim są zaciągnięte długi.
Jej dzieci i jedna wnuczka zrzekli się spadku i w tym momencie do mojego taty jako brata zmarłej trafiło zawiadomienie z sądu informujące o tym zrzeczeniu.
Wnuczek zmarłej ciotki jeszcze się nie zrzekł bo jest niepełnoletni i czeka na sprawę spadkową w sadzie, dodatkowo żeby było prościej:) wnuczka która się zrzekła spadku jest w ciąży i jej nienarodzone dziecko też będzie musiało się zrzec spadku. Przypomnę że tata dostał zawiadomienie z sądu już po pierwszym zrzeczeniu przez dzieci ciotki. W piśmie jest zapis że dzieci zmarłej zrzekli się spadku i pouczenie przypominające że mój tata nie odrzucił spadku po zmarłej i należy do grona potencjalnych spadkobierców.
Moje pytania są następujące:
1) Kiedy mój tata i ja będziemy mogli się zrzec tego spadku czy już możemy czy musimy czekać na zrzeczenie się wnucząt i prawnucząt zmarłej ciotki?
2) Wiem że czas na odrzucenie takiego spadku to 6 miesięcy tylko od kiedy go liczyć od dostania pierwszego pisma do taty w tej sprawie?
Z góry dziękuje za pomoc.

Dzień dobry, zrzec się dziedziczenia można tylko za życia przyszłego spadkodawcy. Po jego śmierci można spadek odrzucić. Termin do odrzucenia spadku biegnie od dnia dowiedzenia się o odrzuceniu spadku przez wszystkich spadkobierców wcześniej powołanych do spadku. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 października 2021 09:28 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2021 09:28 Obejrzało: 183 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Skutecznie odrzucić spadek można dopiero od momentu dowiedzenia się, że zostało się powołanym do spadku. Wcześniejsze odrzucenie spadku będzie nieskuteczne prawnie. Państwa ojciec zostanie powołany do spadku dopiero, gdy dowie się o tym, że spadek odrzucili wszyscy zstępni spadkodawcy (wnuki, prawnuki itd.). Od tego momentu zacznie dla niego swój bieg 6-miesięczny termin na odrzucenie spadku. Dla Państwa natomiast termin ten rozpocznie swój bieg w momencie, w którym dowiecie się Państwo, że ojciec odrzucił spadek. Nie ma tu znaczenia czy informacja o powołaniu do dziedziczenia zostanie przekazana spadkobiercy na piśmie czy też np. w rozmowie telefonicznej. Dodać należy, że dzieci nienarodzone dziedziczą tylko w sytuacji, w której były już poczęte w momencie śmierci spadkodawcy. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 października 2021 09:53 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2021 09:53 Obejrzało: 181 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.