Złożenie pozwu rozwodowego.

Pytanie z dnia 18 kwietnia 2021

Dzień dobry
chciałabym rozpocząć procedurę rozwodową, mąż nie pracuje od 2007 roku/ mogę udowodnić okres od 2014 roku ( wyrejestrowanie działalności gospodarczej ), nigdy nie łożył na rachunki i na utrzymanie córki . Dom w którym mieszkamy wraz z działką gruntu został przepisany na naszą wspólną własność przez moich rodziców w formie darowizny zaraz po naszym ślubie. Mąż żąda ode mnie żebym złożyła pozew o rozwód i spłaciła na jego rzecz połowę domu . Jesteśmy małżeństwem z 19 letnim stażem, córka obecnie studiuje. Od 2014 roku rozliczam zeznanie PIT do Urzędu Skarbowego wspólnie z mężem i wykazuje jego dochody jako zero złotych Podejrzewam, że mąż od dłuższego czasu jest alkoholikiem, żyjąc ze mną po jednym dachem od ponad roku się nie do mnie nie odzywa. Próba nawiązania jakiegokolwiek kontaktu wiąże się z wulgarnym zachowaniem po jego stronie. Moje pytanie : czy mój tata , (mama zmarła 9 lutego br) będzie mógł odwołać darowiznę przekazaną nam po ślubie? Czy jest to możliwe skoro mam zmarła? Czy przy podziale majątku sąd weźmie pod uwagę, że mąż nie łożył na utrzymanie rodziny ? Czy mój brat będzie mógł wystąpić o zachowek z darowizny przekazanej dla mnie i mojego męża? Jaki wielki będzie to procent w wycenie ? Jakie mam możliwości ?

Dzień dobry, tata mógłby odwołać tylko darowiznę swojego udziału, gdyby wykazał, że Pani mąż dopuścił się wobec niego rażącej niewdzięczności. W toku podziału o majątek wspólny może Pani zgłosić wniosek o ustalenie nierównych udziałów. To na Pani ciąży obowiązek dowodowy, że zaistniały ku temu ważne powody. Brat może dochodzić zachowku od Pani, o ile nie zachodzi żadna okoliczność, pozbawiająca jego tego prawa. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 kwietnia 2021 16:07 Zmodyfikowano dnia: 19 kwietnia 2021 16:07 Obejrzało: 193 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Darczyńca może odwołać darowiznę wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Odwołanie takie ograniczone jest terminem - darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Natomiast spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania. Na pewno fakt, że mąż nie łożył na utzrymanie rodziny powinien zostać wzięty pod uwagę przy podziale majątku, jednakże istotny w sprawie jest całokształt okoliczności. Aby odpowiedzieć konkretnie i rzetelnie na postawione pytania oraz przedstawić możliwości w opisanej sytuacji, należy dokładnie przeanalizować stan faktyczny.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 kwietnia 2021 18:04 Zmodyfikowano dnia: 19 kwietnia 2021 18:04 Obejrzało: 191 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.