Zatrzymanie za jazdę bez uprawnień.

Pytanie z dnia 29 stycznia

Witam, 31 sierpnia poruszałam się samochodem bez uprawnień , zatrzymała mnie policja , za parę dni byłam na komisariacie poddałam się dobrowolnie karze , Pani policjantka powiedziała mi że zakaz prowadzenia pojazdów będzie mi się liczył od dnia zatrzymania czyli 31 sierpnia , posiedzenie w mojej sprawie było w grudniu . Otrzymałam pismo że zakaz prowadzenia pojazdów liczy mi się od grudnia czyli od dnia posiedzenia a nie od dnia zatrzymania . Czy to jest zgodne z prawem ? Czy coś mogę zrobić aby to się zmieniło ? Jestem załamana bo byłam pewna że na początku marca minie mi zakaz i będę mogła zrobić prawo jazdy a tu okazało się że dopiero co ten zakaz mi się zaczol. Wiem że źle zrobiłam że kierowałam bez uprawnień ale czasu nie cofnę . Proszę o pomóc

W opisanej sytuacji wydaje się, że Sąd nie zaliczył okresu faktycznego zatrzymania prawa jazdy, dlatego koniecznym jest złożenie sprzeciwu (jeśli to wyrok nakazowy). Zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 stycznia 2024 15:56 Zmodyfikowano dnia: 29 stycznia 2024 15:56 Obejrzało: 65 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zgodnie z art. 63 § 4 Kodeksu karnego na poczet orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego odpowiedniego dokumentu. A zatem w Pani przypadku od dnia 31 sierpnia biegnie okres faktycznego zatrzymania dokumentu i tym samym powinien podlegać on zaliczeniu na poczet zakazu prowadzenia pojazdów. Jednakże na takie orzeczenie sądu przysługuje Pani środek odwoławczy zgodnie z art. 425 § 1 KPK. Może go Pani wnieść samodzielnie albo za pomocą obrońcy. Pozdrawiam, Kancelaria Prawna Kamila Zielińskiego

Odpowiedź nr 2 z dnia 31 stycznia 2024 12:45 Zmodyfikowano dnia: 31 stycznia 2024 12:45 Obejrzało: 60 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, Jeżeli wyrok dostała Pani za jazdę bez uprawnień, to zakaz prowadzenia pojazdów liczy się od daty uprawomocnienia wyroku. Tutaj nie ma co zaliczać, ponieważ skoro nie posiada Pani uprawnień to również prawo jazdy nie mogło zostać zatrzymane na czas trwania sprawy. Policjant niestety wprowadził Panią w błąd i jedyny sens odwołania się od wyroku jest tylko wtedy jakby chciała Pani powalczyć o to, aby nie było zakazu prowadzenia pojazdów. Pozdrawiam, adwokat Sławomir Bystrzejewski

Odpowiedź nr 3 z dnia 15 marca 2024 16:29 Zmodyfikowano dnia: 15 marca 2024 16:29 Obejrzało: 18 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.