Zapis testamentowy. Spadek.

Pytanie z dnia 19 października 2021

Tato przed śmiercią zapisał całość majątku swojej siostrze w testamencie. Po stworzeniu tamtego testamentu Zapisem zwykłym przekazał mi i mojemu bratu swój samochód wspólnego podziału. Czy po wykonaniu zapisu przez siostrę obowiązuje mnie podatek od tego zapisu jako darowizna od siostry mojego ojca czy bezpośrednio od ojca? Obowiązuje mnie jakiś podatek? Jakim dokumentem powinno nastąpić przekazanie prawa własności samochodu.

Dzień dobry. Jest zwolnienie od podatku ponieważ otrzymano zapis po ojcu. W terminie 6 miesięcy od otrzymania trzeba złożyć do urzędu skarbowego deklarację SD-Z2 bo inaczej Urząd Skarbowy naliczy podatek. Dla prawidłowego przekazania powinno być postanowienie sądu lub akt notarialny.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 października 2021 10:13 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2021 10:13 Obejrzało: 278 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Wykonanie zapisu zwykłego podlega podatkowi od spadków i darowizn. Skoro jednak należy Pan/i do tzw. zerowej grupy podatkowej (jako dziecko zapisodawcy), to może Pan/i skorzystać z całkowitej ulgi podatkowej. Aby skorzystać z tej ulgi konieczne jest jednak dopełnienie wymogów formalnych tzn. złożenie w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania zapisu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-Z2. 2. Może to nastąpić za pomocą umowy ze spadkobiercą o przekazanie własności i wydanie rzeczy zapisanej przez spadkodawcę. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 października 2021 10:15 Zmodyfikowano dnia: 20 października 2021 11:15 Obejrzało: 277 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.