Zajecie komornicze wynagrodzenia z umowy zlecenie.

Pytanie z dnia 27 maja

Witam,
Komornik zabral mi dzisiaj całą wypłatę z umowy zlecenia, kiedy to moje jedynie źródło dochodu. Dodatkowo na moim koncie pojawiło się obciążanie od komornika na 14 tysiecy złotych (Kiedyś miałem ok. 1000 niespłacone) czy jest możliwe, że urosło do takiej kwoty? Jak się przed tym obronić, bo nie mam środków do życia

Dzień dobry. Do takich przypadków zastosowanie znajdzie przepis art. 833 paragraf 2(1) kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym w stosunku do osób, które pracują na umowę zlecenie i w oparciu o nią otrzymują regularne wynagrodzenie, które jest niezbędne do życia, stosowane są przepisy kodeksu pracy, odnoszące się do potrąceń. Wówczas pieniądze otrzymywane jako wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia będą podlegać zajęciu w 1/2 bądź 3/5. Aby uniknąć nieporozumień, warto skontaktować się z komornikiem i wskazać mu, że ta kwota z umowy zlecenia jest jedynym wynagrodzeniem, które zapewnia środki niezbędne do utrzymania i powinna w określonej części pozostać do dyspozycji dłużnika. Radca prawny Katarzyna Zalewska

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 maja 2021 16:04 Zmodyfikowano dnia: 27 maja 2021 16:04 Obejrzało: 38 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry do komornika należy złozyc informację że wynagrodzenie z umowy zlecenia to jedyne źródło dochodu i wnieść o zastosowanie zasad z kodeksu pracy co do ograniczenia zajecia. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. radca prawny A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 27 maja 2021 16:30 Zmodyfikowano dnia: 27 maja 2021 16:30 Obejrzało: 38 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.