Zadłużenie alimentacyjne.

Pytanie z dnia 04 maja

Dzień dobry . Mam pytanie ojciec mojego dziecka ma wobec nas dług ok 50 tys u komornika płaci po 100 zł miesięcznie z 600 zł zasadzonych . Dwa lata temu zmarł mu ojciec zostawiajac nieprzypisana gospodarkę . Komornik pisał okazało się za ma swoją cześć po czym jego matka zadzwoniła do komornika powiedziała ze nic jego nie jest i wszystko przepisała na córkę . Rozumiem ze nie jesteśmy w stanie tego ani sprawdzić ani odzyskać pieniędzy ?

Sz.Pani Jeżeli ojciec ojca dziecka nie sporządził testamentu - jego cześć dziedziczy jego żona żona jak również jego syn ( ojciec dziecka ) Istnieje możliwość uzyskania wglądu w akta sprawy wywodząc swoje uprawnienia z istniejącego zadłużenia komorniczego. Należy złożyć odpowiednie pismo do sądu. Należałoby sprawdzić księgi wieczyste nieruchomości.Czy zna Pani jej numer. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 maja 2022 17:16 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2022 17:16 Obejrzało: 79 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Nie znam akt postępowania egzekucyjnego. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, rozważyłabym kilka czynności: 1. zapoznanie się z aktami sprawy i wykonanie z nich fotokopii w celu sprawdzenia, jakie czynności podjął komornik w celu ustalenia tej kwestii (zapoznanie się z aktami jest prawem strony postępowania egzekucyjnego). 2. zadzwoniłabym do sądu rejonowego właściwego, dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego i starała się telefonicznie ustalić czy zostało przeprowadzone postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku. Teoretycznie jest możliwe, aby w testamencie powołano do dziedziczenia córkę spadkodawcy bądź jeszcze za życia dziadka dziecka, rodzice dłużnika przenieśli w drodze darowizny prawo własności nieruchomości na inną osobę niż syn. Jeżeli tak się stało, ojciec dziecka mógłby wytoczyć przeciwko siostrze postępowanie o zapłatę zachowku, czego z wiadomych przyczyn pewnie by nie zrobił. W takiej sytuacji, na podstawie art. 887 kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa dłużnika. Takim prawem jest wystąpienie z roszczeniem o zachowek. Po zbadaniu opisanych przeze mnie kwestii, należy złożyć do komornika wniosek o zajęcie prawa majatkowego w postaci roszczenia z tytułu zachowku od Y po zmarłym X. Z poważaniem, adwokat Anna Wróbel, wzadwokaci.pl. 534 399 406 .

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 maja 2022 20:44 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2022 20:44 Obejrzało: 78 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.