Zachowek od spadku.

Pytanie z dnia 06 czerwca

Dzień dobry, chciałabym wiedzieć czy zachowek w wysokości 2/3 spadku należy się osobie, która pobiera emeryturę, ma ustalony umiarkowany stopień niepełonosprawnoci ale nieprzerwanie prowadzi działalność gospodarczą od 40 lat do chwili obecnej. Jak się ta sytuacja ma do definicji trwałej niezdolnosci do pracy.

Dzień dobry, bardzo możliwe, że tak. Bez ustalenia dokładnego stanu faktycznego nie sposób jednak tego ocenić. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 czerwca 2021 12:37 Zmodyfikowano dnia: 7 czerwca 2021 12:37 Obejrzało: 19 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, osobą niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy (art. 12 ust. 2), a częściowo niezdolną - osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji art. 12 ust. 3). To czy dana osoba kwalifikuje się do jednej z dwóch wymienionych wyżej kategorii każdorazowo będzie podlegać ocenie sądu w oparciu o opinie biegłych w zakresie wiedzy medycznej, a także w oparciu o całokształt jej sytuacji życiowej (w tym ekonomicznej). Warto w tym miejscu zacytować Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 5 lipca 2016 r., (sygn. akt I ACa 164/16): "Nawet jeżeli z punktu widzenia zasad medycyny uprawniony do zachowku mógł wykonywać lekką pracę fizyczną lub umysłową, to trzeba też mieć na uwadze jego wiek, charakter wykonywanej pracy i miejsce zamieszkania. Może się bowiem okazać, że zdolność do wykonywania pracy o której wypowiedział się biegły sadowy jest iluzoryczna. W konkretnych okolicznościach zdolność do wykonywania nawet lekkiej pracy może być niemożliwa ze względu na czynniki ekonomiczne.". Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 czerwca 2021 12:41 Zmodyfikowano dnia: 7 czerwca 2021 12:41 Obejrzało: 18 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.