Wysokość zachowku dla małoletniego.

Pytanie z dnia 07 lutego

Witam. Czy czy można OBNIŻYĆ zachówek który przysługuje małoletnim , biorąc pod uwagę , że matka dzieci uprawnionych jest wydziedziczona i nie uznała za stosowne , żeby przedstawić swoje dzieci zmarłemu przed jego śmiercią A teraz chętnie walczy o zachowek dla nich .

Dzień dobry, bez ustalenia dokładnego stanu faktycznego nie sposób ocenić, czy są jakiekolwiek szanse na obniżenie wysokości zachowku. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 lutego 2022 13:17 Zmodyfikowano dnia: 7 lutego 2022 13:17 Obejrzało: 122 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Teoretycznie takie działanie może stanowić nadużycie prawa wynikające z art. 5 k.c i roszczenie o zachowek może zostać oddalone lub obniżone. Precyzyjna odpowiedź wymagałaby zapoznania się ze szczegółami sprawy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 lutego 2022 13:41 Zmodyfikowano dnia: 7 lutego 2022 13:41 Obejrzało: 119 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Teoretycznie jest to możliwe, jednak jest to skrajnie mało prawdopodobne. W takich sytuacjach sądy stoją na stanowisku, że małoletnie dzieci nie mogą odpowiadać za konflikt ich rodzica ze spadkodawcą. Z drugiej strony nawet gdyby spadkodawca poznał małoletnie wnuki, to i tak najprawdopodobniej nie mógłby ich skutecznie wydziedziczyć. Wydziedziczenie małoletniego jest możliwe w praktyce tylko w przypadku dużej demoralizacji małoletnich i ich działaniu na szkodę spadkodawcy (np. przestępstwo na jego szkodę). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 7 lutego 2022 13:56 Zmodyfikowano dnia: 7 lutego 2022 13:57 Obejrzało: 118 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.