wypowiedzenie umowy o pracę,okres wypowiedzenia

Pytanie z dnia 22 lutego

Dzień dobry,

Mam zapytanie odnosnie przysługującego urlopu.
Chce złożyć wypowiedzenie 28.02.19. Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. A mam z poprzedniego roku 23 dni zaległego urlopu. Czy pracodawca może odmówić jego wykorzystania? Wiem, ze nie wypłacania ekwiwalentu urlopowego. bo nie ma takiego obowiązku o czym 1 stycznia poinformowała pracowników. Wiec zapłata za urlop nie wchodzi w gre. Jak w mojej obecnej sytuacji ma obowiązek zachować się pracodawca? bede sedrecznie wdzieczna za odpowiedz.

Pozdrawiam,
Paulina

Pracodawca może odmówić udzielenia Pani urlopu w okresie wypowiedzenia ale wówczas będzie musiał Pani zapłacić ekwiwalent za urlop co wynika z art. 171 par. 1 kodeksu pracy. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Co do zasady pracodawcy chcąc uniknąć płacenia ekwiwalentu wysyłają pracowników na zaległy urlop w okresie wypowiedzenia. Oprócz urlopu za zeszły rok przysługiwać będzie Pani urlop również za rok bieżący tj. miesiące styczeń - marzec czyli 6 dni. Biorąc pod uwagę że ma Pani miesięczny okres wypowiedzenia to w okresie wypowiedzenia czyli w marcu może Pani wykorzystać tylko 21 dni urlopu, a tym samym pracodawca powinien Pani wypłacić ekwiwalent jeszcze za 8 dni urlopu. Jeśli nie będzie chciał zapłacić ekwiwalentu to pozostaje Pani droga postępowania sądowego i wystąpienie do sądu przeciwko byłemu pracodawcy z pozwem o zapłatę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 lutego 2019 11:20:54 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2019 11:20:54 Obejrzało: 105 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Pracodawca w okresie wypowiedzenia powinien udzielić zaległego urlopu, ale może tego odmówić, ze względu na potrzeby zakładu pracy. Co do zasady urlop powinien być udzielony w naturze, czyli, że nie można pracownikowi zapłacić ekwiwalentu, bo to chodzi o jego wypoczynek. Natomiast jeśli stosunek pracy ustał, a urlopu nie wykorzystano w tym okresie, to należy się ekwiwalent i pracodawca nie ma tutaj wyboru i musi płacić.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 lutego 2019 12:17:25 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2019 12:17:25 Obejrzało: 102 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.